Železniční trať na Šumpersku se změnila v cyklostezku

ČTK ČTK
28. 5. 2012 18:21
Cyklostezka v úseku Hněvko - Lupěné je navíc doplněná o naučné tabule
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Zábřeh (Šumpersko) - Naučnou stezku s pěti zastaveními si budou moci od začátku června prohlédnout cyklisté, kteří se vydají údolím Moravské Sázavy po nové cyklostezce v místě bývalé železniční trati v úseku Hněvkov - Lupěné u Zábřehu na Šumpersku.

Cyklostezka, jejíž výstavba si vyžádala zhruba 12,5 milionu korun, byla dostavěna loni na podzim.

Slavnostního otevření se spolu s naučnou stezkou dočká v sobotu, řekl v pondělí mluvčí zábřežské radnice Daniel Gryc.

Cyklostezka vede po náspu bývalé železniční trati, prochází i po třech původních železničních mostech.

"Mosty jsou technické unikáty, jeden z nich pochází z roku 1902. Navíc krajina, jíž cyklostezka prochází, je velmi malebná," uvedl starosta Zábřehu František John. Již od listopadu po ní proudí cyklisté i lidé na kolečkových bruslích. Postupně by měla být stezka vybavena i železničními exponáty, jedná se i o parní lokomotivě.

Cyklostezku doplní naučné tabule

Nově bude cyklostezku lemovat naučná stezka. "Seznamuje s historií krajiny, železniční dopravy, geologií, hydrologií a živou přírodou v údolí Moravské Sázavy," doplnil starosta.

Naučná stezka na opuštěném tělese dráhy spojuje naučnou stezku vedoucí ze Zábřehu k Lupěnému a naučnou stezku Srní, která přibližuje způsoby pěstování lesa a vede z Hněvkova do Hoštejna.

Náklady na naučnou stezku činily zhruba 200 tisíc korun, celá cyklostezka dlouhá 2,5 kilometru pak stála zhruba 12,4 milionu korun. Původně se přitom předpokládala cena až dvakrát vyšší, podařilo se ji ale snížit ve veřejné soutěži.

Více než devíti miliony korun přispěl Státní fond dopravní infrastruktury a Olomoucký kraj věnoval 1,6 milionu korun. Zhruba stejnou sumu uvolnilo město Zábřeh.

České dráhy ukončily provoz na železničním úseku mezi stanicemi Lupěné - Hoštejn po 161 letech v červnu 2006. Vlaky od té doby projíždějí dvěma novými tunely, které vedou kopci u Hněvkova.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Rusko stálo za smrtí Litviněnka v Británii, oznámil evropský soud

Rusko je odpovědné za smrt svého zběhlého agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Uvedl to ve svém úterním verdiktu Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem plutonia 210 a ještě před svou smrtí z otravy obvinil šéfa Kremlu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy