Železniční trať na Šumpersku se změnila v cyklostezku

ČTK ČTK
28. 5. 2012 18:21
Cyklostezka v úseku Hněvko - Lupěné je navíc doplněná o naučné tabule
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Zábřeh (Šumpersko) - Naučnou stezku s pěti zastaveními si budou moci od začátku června prohlédnout cyklisté, kteří se vydají údolím Moravské Sázavy po nové cyklostezce v místě bývalé železniční trati v úseku Hněvkov - Lupěné u Zábřehu na Šumpersku.

Cyklostezka, jejíž výstavba si vyžádala zhruba 12,5 milionu korun, byla dostavěna loni na podzim.

Slavnostního otevření se spolu s naučnou stezkou dočká v sobotu, řekl v pondělí mluvčí zábřežské radnice Daniel Gryc.

Cyklostezka vede po náspu bývalé železniční trati, prochází i po třech původních železničních mostech.

"Mosty jsou technické unikáty, jeden z nich pochází z roku 1902. Navíc krajina, jíž cyklostezka prochází, je velmi malebná," uvedl starosta Zábřehu František John. Již od listopadu po ní proudí cyklisté i lidé na kolečkových bruslích. Postupně by měla být stezka vybavena i železničními exponáty, jedná se i o parní lokomotivě.

Cyklostezku doplní naučné tabule

Nově bude cyklostezku lemovat naučná stezka. "Seznamuje s historií krajiny, železniční dopravy, geologií, hydrologií a živou přírodou v údolí Moravské Sázavy," doplnil starosta.

Naučná stezka na opuštěném tělese dráhy spojuje naučnou stezku vedoucí ze Zábřehu k Lupěnému a naučnou stezku Srní, která přibližuje způsoby pěstování lesa a vede z Hněvkova do Hoštejna.

Náklady na naučnou stezku činily zhruba 200 tisíc korun, celá cyklostezka dlouhá 2,5 kilometru pak stála zhruba 12,4 milionu korun. Původně se přitom předpokládala cena až dvakrát vyšší, podařilo se ji ale snížit ve veřejné soutěži.

Více než devíti miliony korun přispěl Státní fond dopravní infrastruktury a Olomoucký kraj věnoval 1,6 milionu korun. Zhruba stejnou sumu uvolnilo město Zábřeh.

České dráhy ukončily provoz na železničním úseku mezi stanicemi Lupěné - Hoštejn po 161 letech v červnu 2006. Vlaky od té doby projíždějí dvěma novými tunely, které vedou kopci u Hněvkova.

 

Právě se děje

před 59 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy