Za prodej pervitinu udělil soud muži pětileté vězení

ČTK ČTK
20. 7. 2011 10:42
Podle rozsudku drogu prodal celkem 25 lidem v několika stovkách případů

Olomouc - Za rozsáhlý prodej drog v Olomouci si osmadvacetiletý muž odpyká ve vězení s ostrahou pět let. 

Ve středu o tom rozhodla olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

Podle rozsudku pervitin prodal celkem 25 lidem v několika stovkách případů. Podle soudu čin spáchal ve značném rozsahu.

Bývalý fotbalista by však měl pykat za podstatně nižší rozsah obchodování s drogami, než z kterého jej vinila obžaloba. V mnoha případech se mu totiž prodej neprokázal.

Muži původně hrozilo osm až 12 let vězení.

Drogy pro něj byly zdrojem obživy, uvedl soudce

Tím, že se mu nepodařila část trestné činnosti prokázat, byl nakonec ohrožen sazbou od dvou do deseti let.

"Trestnou činnost však páchal poměrně dlouhou dobu, nepracoval a jedním z druhů obživy byly drogy. S ohledem na množství odběratelů i dobu mu byl uložen trest v polovině trestní sazby," uvedl soudce Eduard Ondrášek.

Podotkl, že soudu ztížili rozhodování především svědci, kteří jsou bývalí či současní uživatelé drog.

"Nemají objektivní přehled o tom, kolik dávek obdrželi," uvedl soudce. Dodal, že dvě desítky odběratelů své výpovědi často měnily a i v hlavním líčení často uváděly menší množství drog než v přípravném řízení.

Obhájce není s rozsudkem spokojený

Obžalovaný si ponechal lhůtu na případné odvolání. Jeho obhájce však s rozsudkem spokojen nebyl.

"Osobně se domnívám, že soud nezohlednil všechny důkazy. Nepřihlédl dostatečně ke všem přilehčujícím okolnostem, především k tomu, že můj klient ještě nikdy nebyl pro drogovou trestnou činnost souzen. Závažnost těch skutků, kterých se odpustil, neodpovídá výši trestné sazby," řekl novinářům obhájce Martin Tomeš.

Podotkl, že svědci se často dopustili totožné trestné činnosti jako obžalovaný, kdy mezi sebou běžně pervitin směnovali.

Muž již dříve odmítl, že by se dopouštěl tak rozsáhlého obchodování s drogami.

Neměl jsem z toho žádný zisk, tvrdí odsouzený

Hájil se rovněž tím, že z obchodu neměl ani zisk, pouze dostával zdarma dávky pervitinu pro svou potřebu.

"Nesouhlasím s tvrzením obžaloby, která mě líčí jako jednoho z největších dealerů v Olomouci. S takovým množstvím a četností, jak tvrdí obžaloba, nesouhlasím," uvedl již dříve před soudem.

Muž podle rozsudku prodával drogu narkomanům převážně v Olomouci či v nedalekých Dolanech od roku 2008. Poslední případ se stal loni v březnu.

Drogu údajně přímo prodával nebo její prodej zprostředkoval přes jinou osobu. Inkasoval od 200 do 1000 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy