Valentýnka z šumperského babyboxu už má nový domov

ČTK ČTK
29. 3. 2011 14:58
Matka dítě odložila v polovině února jen pár hodin po porodu

Šumperk - Holčičky ze šumperského babyboxu se po šesti týdnech ujala náhradní rodina.

Rodiče, které vybrali odborníci z olomouckého krajského úřadu, si ji v pátek odvezli z Dětského centra Pavučinka. Během tohoto týdne by měl její pobyt v nové rodině posvětit i soud.

Dítě do babyboxu vložila zřejmě jeho matka jen pár hodin po porodu. Bylo zdravé, vážilo 2,6 kilogramu. Od zdravotníků dostalo kvůli nadcházejícímu svátku zamilovaných jméno Valentýnka.

Do nové rodiny se nalezená holčička dostala poměrně rychle. Po splnění všech formalit vytipovali úředníci v polovině března vhodné žadatele, kteří minulý týden již bydleli s holčičkou v šumperské Pavučince.

Bylo třeba dát dohromady dokumentaci

"V pátek si převzali dítě se souhlasem orgánu sociálně právní ochrany dětí domů na návštěvu. Byl podán návrh na předběžné opatření, okresní šumperský soud by měl o něm rozhodnout do sedmi dnů," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí olomouckého krajského úřadu Markéta Čožíková.

Bližší informace o nových rodičích holčičky úředníci nechtějí sdělit. Podotkli pouze, že je dítě zdravé a vede se mu dobře.

Dítě našli zdravotníci v babyboxu nemocnice v polovině února. Úředníci z šumperské radnice nejprve museli dát dohromady dokumentaci děvčátka, jejíž součástí byla například podrobná lékařská vyšetření či zpráva o psychosomatickém vývoji. Na základě této dokumentace ji mohli poté krajští úředníci zařadit do evidence dětí vhodných do náhradní rodinné péče

V Olomouckém kraji fungují dohromady tři babyboxy. Kromě Šumperka mohou matky v nouzi odložit dítě také do babyboxů v olomoucké fakultní a přerovské nemocnici. Ve fakultní nemocnici už ve vyhřívané schránce nalezli zdravotníci od roku 2006 dvě děti, v Přerově nebylo dosud odloženo žádné.

V zemi funguje 42 babyboxů. Dosud se takto odložilo 44 dětí, naposledy minulý týden v Děčíně. Skórují holčičky, které vedou proti zachráněným chlapcům 28:16.

 

Právě se děje

Další zprávy