V Olomouci začíná mezinárodní výstava květin Flora

15. 8. 2013 8:18
Letní Flora Olomouc potrvá do neděle, loni ji navštívilo zhruba 30 000 lidí.
Olomoucké výstaviště je tradičním pořadatelem největších zahradnických svátků v ČR.
Olomoucké výstaviště je tradičním pořadatelem největších zahradnických svátků v ČR. | Foto: Aktuálně.cz

Olomouc - Olomoucké Výstaviště Flora patří od čtvrtka nejstarší a největší české květinové výstavě.

Pavilony i venkovní plochy výstaviště provoní květy vrcholícího léta a hlavní expozice bude ve znamení bylinek. Letní Flora Olomouc potrvá do neděle, loni ji navštívilo zhruba 30 000 lidí.

Letní etapy výstavy květin Flora a zahradnických trhů se letos zúčastní 250 vystavovatelů a prodejců z Česka, Polska a Slovenska.

Hlavní expozici nazvanou Babiččina zahrada připravilo Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin Pelero CZ.

Například pěstitelé ze Šumperka se pochlubí nově registrovanou odrůdou kmínu kořenného, která je odolná vůči škůdcům. Součástí přehlídky budou i léčivé rostliny, bylinné čaje, sirupy, kořenící směsi, kosmetika či bylinné produkty pro zvířata.

Výstavu květin Flora doprovodí floristická soutěž. Ke stému výročí narození českého vynálezce kontaktní čočky Otto Wichterleho se jejím tématem stala kytice pro zrakově postiženého člověka.

Na letní Floře se představí tuzemští zahrádkáři a školkaři, kteří budou vystavovat květiny vrcholícího léta, mezi něž patří gladioly, jiřinky, muškáty či růže.

Organizátoři letní etapy výstavy se museli vypořádat s tím, že nemají k dispozici hlavní pavilon A, který je od začátku roku rekonstruován. Výstava byla proto přesunuta do pavilonů G a H.

Letní zahradnické trhy se letos celé odehrají na venkovních plochách výstaviště.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy