Tendr na akvapark v Jeseníku končí, referendum nebude

ČTK ČTK
27. 9. 2013 17:13
Pokud vše půjde podle plánů, město předá staveniště vítěznému uchazeči na přelomu roku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeseník - Výběrové řízení na stavu akvaparku, které zástupci jesenické radnice vyhlásili na jaře, spěje do finále. Příští týden se budou otevírat nabídky uchazečů. Podle místostarosty Libora Halase by jich mohlo být kolem deseti.

"Ve středu jsme zveřejnili poslední odpověď na dodatečnou informaci uchazeče. Konečný termín pro podání nabídek a otevírání obálek je naplánováno na příští pátek. Vzhledem k tomu, že výběrové řízení bylo vyhlášeno v dubnu, byla doba na přípravu poměrně dlouhá," řekl Halas.

Pokud vše půjde podle plánů, zástupci města by chtěli staveniště předat vítěznému uchazeči na přelomu roku. Tlačí ho přitom čas. Akvapark za zhruba dvě stě milionů korun bez DPH musí stát do března 2015, aby radnice nepřišla o dotace.

Akvapark by měl být hotov do dvou let

Stavbu akvaparku, který má vyrůst na místě nynějšího městského koupaliště, připravuje radnice už dlouho. Vypracování záměru stálo až deset milionů korun.

Město by mělo získat na stavbu příspěvek téměř osmdesát milionů korun z evropských fondů. Další peníze získá z darů a prodeje městského majetku, zbytek má pokrýt padesátimilionový úvěr. Zástupci jesenické radnice podle Halase minulý týden kvůli úvěru již vyhlásila výběrové řízení.

"Ukončit realizaci díla, to znamená zahájit zkušební provoz, máme do konce března roku 2015. Nabídky budeme nyní minimálně měsíc, dva hodnotit, staveniště předáme uchazečům někdy v lednu. Bude to hodně náročného i na koordinaci ze strany vítězného uchazeče," dodal místostarosta.

Podotkl přitom, že pokud by město zaznamenalo nyní nějaké zpoždění v termínech, mělo by své plány přehodnotit. Bez evropské dotace by podle něj byla investice těžko zvladatelná.

Stavbu akvaparku už určitě neohrozí uvažované referendum. Organizátoři petice pro jeho vyhlášení totiž oznámili, že zastavili sběr podpisů a ukončili svou činnost. Podle zmocněnce přípravného výboru referenda Petra Laštovici se jim podpisy nepodařilo včas nasbírat, pozdějším podáním by mohli způsobit městu finanční ztráty.

"Doufáme, že jsme se pletli a přejeme projektu, ať vyjde," řekl Laštovica. Organizátoři petice s dlouho plánovanou stavbou nesouhlasili. Obávali se, že by se město kvůli provozování wellness centra do budoucna zadlužilo a po radnici chtěli, aby dalo prostor veřejnosti k vyjádření prostřednictvím referenda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy