Tendr na akvapark v Jeseníku končí, referendum nebude

ČTK ČTK
27. 9. 2013 17:13
Pokud vše půjde podle plánů, město předá staveniště vítěznému uchazeči na přelomu roku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeseník - Výběrové řízení na stavu akvaparku, které zástupci jesenické radnice vyhlásili na jaře, spěje do finále. Příští týden se budou otevírat nabídky uchazečů. Podle místostarosty Libora Halase by jich mohlo být kolem deseti.

"Ve středu jsme zveřejnili poslední odpověď na dodatečnou informaci uchazeče. Konečný termín pro podání nabídek a otevírání obálek je naplánováno na příští pátek. Vzhledem k tomu, že výběrové řízení bylo vyhlášeno v dubnu, byla doba na přípravu poměrně dlouhá," řekl Halas.

Pokud vše půjde podle plánů, zástupci města by chtěli staveniště předat vítěznému uchazeči na přelomu roku. Tlačí ho přitom čas. Akvapark za zhruba dvě stě milionů korun bez DPH musí stát do března 2015, aby radnice nepřišla o dotace.

Akvapark by měl být hotov do dvou let

Stavbu akvaparku, který má vyrůst na místě nynějšího městského koupaliště, připravuje radnice už dlouho. Vypracování záměru stálo až deset milionů korun.

Město by mělo získat na stavbu příspěvek téměř osmdesát milionů korun z evropských fondů. Další peníze získá z darů a prodeje městského majetku, zbytek má pokrýt padesátimilionový úvěr. Zástupci jesenické radnice podle Halase minulý týden kvůli úvěru již vyhlásila výběrové řízení.

"Ukončit realizaci díla, to znamená zahájit zkušební provoz, máme do konce března roku 2015. Nabídky budeme nyní minimálně měsíc, dva hodnotit, staveniště předáme uchazečům někdy v lednu. Bude to hodně náročného i na koordinaci ze strany vítězného uchazeče," dodal místostarosta.

Podotkl přitom, že pokud by město zaznamenalo nyní nějaké zpoždění v termínech, mělo by své plány přehodnotit. Bez evropské dotace by podle něj byla investice těžko zvladatelná.

Stavbu akvaparku už určitě neohrozí uvažované referendum. Organizátoři petice pro jeho vyhlášení totiž oznámili, že zastavili sběr podpisů a ukončili svou činnost. Podle zmocněnce přípravného výboru referenda Petra Laštovici se jim podpisy nepodařilo včas nasbírat, pozdějším podáním by mohli způsobit městu finanční ztráty.

"Doufáme, že jsme se pletli a přejeme projektu, ať vyjde," řekl Laštovica. Organizátoři petice s dlouho plánovanou stavbou nesouhlasili. Obávali se, že by se město kvůli provozování wellness centra do budoucna zadlužilo a po radnici chtěli, aby dalo prostor veřejnosti k vyjádření prostřednictvím referenda.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy