Spory v ČSSD nekončí, chystá se žaloba na kandidátku

Tereza Krobová Tereza Krobová
9. 9. 2013 13:25
Během následujících hodin pošle právník Pavel Němec nový návrh na předběžné opatření.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kandidátka sociálních demokratů v Olomouckém kraji opět míří k soudu. Šestice členů ČSSD v čele s právníkem Pavlem Němcem totiž podává nový návrh na předběžné opatření, který by měl zvrátit podobu současné kandidátky.

Tentokrát za ním bude následovat i žaloba, a pokud soud návrh na předběžné opatření ani nyní nepotvrdí, po volbách Němec u soudu zpochybní výsledky v celém kraji.

"Co se týče návrhu, máme nějaké nové informace, které by ho mohly podpořit. Žalobu pak podáme bez ohledu na rozhodnutí soudu, ukládá nám to zákon. Prioritou je pro nás ale stále mimosoudní řešení," řekl deníku Aktuálně.cz Němec.

Návrh podle něj poputuje k soudu v pondělí nebo v úterý, se žalobou pak musí vyčkat na uplynutí zákonné lhůty od podání prvního návrhu. K soudu tak dorazí v polovině září.

Komisi chyběly podklady

Návrhem na předběžné opatření před dvěma týdny chtěli politici zabránit podání kandidátky do předčasných voleb do sněmovny, na níž se nakonec neobjevili.

Na kandidátku se nedostali, ačkoli je okresní výbor v Šumperku na soupisku zařadil. Samotné sestavování kandidátky na úrovni kraje tak podle Němce neodpovídalo demokratickým principům a rozhodovalo se "za zavřenými dveřmi".

Soud však tehdy návrh zamítl a kandidátka zůstala stejná. Němec se ovšem rozhodl rozhodl na něj obrátit znovu, podle slov totiž snahy o mimosoudní řešení sporu selhaly.

Po straně totiž žádal podklady, kterými se při sestavení kandidátky řídila. Předseda Bohuslav Sobotka mu sice zaslat materiály a různá pravidla, ze kterých sestavování kandidátek vychází, podle Němce to ale pořadí kandidátů nevysvětlovalo.

V pátek chtěl také vystoupit na jednání Ústřední kontrolní komise a předsednictva a prohlašoval, že pokud na něm proběhne diskuze, která mu důvody osvětlí, žádné další kroky už podnikat nebude.

"Ve čtvrtek jsem poslal žádost a nikdo se mi neozval, takže jsem nikam nejel. Ústřední kontrolní komise ale prý celou situaci řešila a nemohla celou situaci uzavřít, protože jí krajská komise nedodala všechny podklady," vysvětluje Němec.

Znovu proto bude komise zasedat až v říjnu, tedy těsně před volbami.

"O žádné jednání s panem Němcem nevím. ČSSD postupovala v souladu se stanovami a kandidátní listiny měnit nebudeme," dodal Aktuálně.cz Sobotka.

Svědčilo by i vedení ČSSD

Začátkem tohoto týdne tak poputuje k soudu další návrh na předběžné opatření i žaloba, kvůli níž by na lavici svědků muselo usednout republikové i krajské vedení ČSSD. Po ní by k předložení všech materiálů vyzval sociální demokraty soud.

"Ta žaloba má velkou šanci na úspěch, vidím to tak 80 na 20. Podáme jí každopádně bez ohledu na to, jak dopadne návrh na předběžné opatření. Ukládá to zákon. S tím je to tak padesát na padesát," vysvětluje Němec.

I v jeho splnění ale právník věří, přidal k němu totiž nejen materiály z jednání komise, ale i informaci, že si na podobu kandidátky stěžovali i další politici - tedy například starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek. Ten měl totiž původně obsadit na krajské kandidátce páté místo, nakonec ale skončil na šestém.

Okresní výkonný výbor (OVV) v Šumperku se pak 27. srpna rozhodl na Martínkův návrh zaslat na kraj výtku, která pořadí kandidátů kritizuje.

"Pokud nám dá soud za pravdu a neuloží nám povinnost žalobu podat, vše končí a budeme se snažit vše vyřešit smírem, bez rozsudku. Pokud ale návrh soud zamítne, po volbách bude následovat zpochybnění výsledků voleb," dodává Němec.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy