Soud znovu otevřel kauzu lihové mafie, řada svědků nepřišla

ČTK ČTK
14. 4. 2015 15:13
Skupina v čele s podnikatelem Radkem Březinou údajně okradla stát na daních o 6,7 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Olomoucký krajský soud téměř po měsíční přestávce znovu otevřel kauzu takzvané lihové mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou.

Údajně okradla stát na daních o 6,7 miliardy korun. Plány soudu týkající se dalšího dokazování však překazila řada svědků, kteří se omluvili, nebo prostě nedorazili. Jednoho musela předvést policie.

Případ bude soud projednávat i ve středu, pak ho odročí na konec měsíce. Soudce původně počítal, že by na konci dubna již mohly zaznít závěrečné řeči.

Na výpovědi trvala obhajoba

Policie k soudu dopravila mladíka, který pracoval ve firmě ve Stojčíně na Pelhřimovsku, kde měl Březina údajně tajný sklad.

Na jeho výpovědi trvala obhajoba, chtěla tím dokázat, že Březinův tehdejší spolupracovník Lubomír Kaláč ze skladu po zatčení Březiny odvážel materiál.

Kaláč na rozdíl od Březiny může dostat nižší trest, získal status spolupracujícího. Podle Březiny měl však na trestné činnosti podstatně větší podíl.

"Slyšel jsem, že areál je pana Kaláče. Vím, že odtud odváželi veškeré železo a cihly. Měl tam na to najatou firmu. Bylo to na jaře 2014," uvedl svědek.

V útoku pokračoval i Březina

V útoku na Kaláče pokračoval i sám Březina. Odposlechy se u soudu znovu snažil dokázat, že Kaláč získal z trestné činnosti podstatně větší zisk, než uvádí. Peníze měl prý vložené do cenných mincí.

"Dal jsem panu obhájci úkol, aby si poslechl všechny Kaláčovy odposlechy. Není v nich ani zmínka o prodeji mincí, jen masivní nákupy. Je jasné, že šlo o Kaláčův zisk z nelegálního lihu. Za dva měsíce to byl nákup za půl milionu, za rok 2012 to musel být nákup za dva miliony. Mince přitom sbírá deset let. Policii nevydal ani desetinu z toho," uvedl Březina.

Kaláč Březinova tvrzení u soudu opět popřel. "Je to všechno tady pohádka. Záměrně (Březina) všude šířil pomluvy, že mám mince za 50 až 70 milionů, učil všechny obžalované, aby toto vyprávěli," řekl.

Důkaz: SMSky

Soud měl původně svědky předvolané na úterý a středu, někteří však nepřišli. V dokazování tak bude muset soud pokračovat i poslední dubnový týden.

Obhajoba v úterý navíc zahrnula soud dalšími návrhy týkajícími se například přehrávání záznamů, čtení SMS zpráv, ale i výslechu bývalého Kaláčova obhájce, kterého v úterý jeho klient zbavil mlčenlivosti.

Takzvaná lihová mafie údajně okradla stát na daních o rekordních 6,7 miliardy korun. V organizované skupině bylo podle žalobce sedm lidí, osmý obžalovaný Tomáš Pantlík se u soudu zodpovídá kvůli tajnému skladu s lihem v Olomouci.

S nelegálním lihem skupina podle obžaloby obchodovala od roku 1998 do předloňska.

 

Právě se děje

Další zprávy