Soud zvýšil učiteli trest za dvojnásobnou vraždu na 27 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 11. 2014 12:25
Učitel angličtiny zastřelil dívku a jejího dědu kvůli neopětované lásce. Podle obžaloby se na útok dobře připravil. Na místě činu byla až stovka nábojů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - Olomoucký vrchní soud uložil učiteli angličtiny Ondřeji Dlouhému, který podle obžaloby loni zastřelil v Raškovicích na Frýdecko-Místecku sedmnáctiletou studentku a jejího dědu, sedmadvacet let vězení.

Motivem činu byla neopětovaná láska. Krajský soud mu dříve uložil výjimečný trest čtyřiadvacet let, obě strany se tehdy proti rozsudku odvolaly. 

Předseda senátu vrchního soudu Vilém Ravek řekl, že původní trest byl nepřiměřeně mírný, protože důkazy jasně hovoří o tom, s jakou chladnokrevností a brutalitou učitel při snaze zavraždit studentku postupoval.

Když nakonec dívku před očima její matky střelil do hlavy, tak nohou strčil do jejího bezvládného těla a pro jistotu na ni ještě jednou vystřelil.

Soud: Muž jednal chladnokrevně

Vrchní soud neuznal argument obhajoby, že chování muže ovlivnila jeho psychická porucha, kterou potvrdili znalci. Podle soudu učitel svůj čin plánoval. "Jeho schopnost ovládnout jednání byla zachována. Věděl, co dělá, a to také chladnokrevně uskutečnil," uvedl Ravek. 

Státní zástupce Jaroslav Kandráč je se zpřísněním trestu spokojený. "Mám za to, že tento trest lépe vyjadřuje celý případ. Je v něm zahrnut děs nešťastné matky nad umírající dcerou a celkové zhodnocení maskaru, který se v Raškovicích odehrál," řekl Kandráč, podle kterého obžalovaný byl rozhodnutý vraždit dlouho předem.

"Dokládá to i telefonát jeho manželky na linku 158 kritického dne ještě předtím, než došlo ke střelbě. Řekla, že manžel jde do domu vyvraždit celou rodinu," podotkl.

Obžalovaný muž svou vinu přiznal, popíral ale, že se na vraždy připravoval. Podle jeho obhájkyně jednal v rozrušení a v obavách o svůj pracovní a osobní život.

Obhájkyně proto v odvolání požádala, aby jeho čin byl překvalifikován na zabití, u kterého je nižší sazba. Po vynesení rozsudku uvedla, že její klient zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

Vystřílel stovku nábojů

Tragédie se odehrála loni v listopadu. Dvaatřicetiletý muž se se svou obětí seznámil ve škole, kde učil. Se studentkou navázal blízký vztah, po několika týdnech ale dívka začala učitele odmítat.

Muž rozchod těžce nesl a rozhodl se pro pomstu. Na útok se podle obžaloby připravil, ozbrojil se třemi legálně drženými pistolemi a po posledním neúspěšném pokusu navázat s dívkou kontakt odjel do Raškovic, kde bydlela.

Kolem domu se několik hodin potuloval. Dokonce za ním přijela manželka. Myslela si, že chce ublížit sobě, a snažila se jej přesvědčit, aby s ní odjel domů. Manželce Dlouhý o svém vztahu se studentkou řekl. Svěřil jí i své obavy z toho, že dívka vše prozradí.

Manželka se jej snažila pochopit a přesvědčit, že spolu všechno vyřeší. Společně nasedli do auta a vydali se domů. Když projížděli kolem domu studentky, Dlouhý ji zahlédl a z auta vystoupil.

Muž v přízemí rodinného domu zastřelil dědečka studentky a vážně zranil babičku. V dalším patře domu zabil dívku. Z místa, kde vystřílel až stovku nábojů, poté odešel. Policisté jej dopadli poblíž Raškovic.

Učiteli hrozilo až třicet let vězení. Znalci nevyloučili jeho resocializaci, takže doživotní trest být uložen nemohl.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy