Odposlechy lihové mafie: Nikdo nemá peníze, stěžuje si kurýr

ČTK ČTK
4. 3. 2015 16:08
Hovory, z nichž si část vyžádal šéf údajné mafie Radek Březina, dokumentovaly například obchody s mincemi jeho hlavního protivníka - obžalovaného Lubomíra Kaláče, který spolupracuje s policií.
Údajný lihový boss Radek Březina.
Údajný lihový boss Radek Březina. | Foto: ČTK

Olomouc - Při projednávání případu takzvané lihové mafie ve středu v soudní síni zazněly záznamy odposlechů.

Hovory, z nichž si část vyžádal šéf mafie Radek Březina, dokumentovaly například obchody s mincemi jeho hlavního protivníka obžalovaného Lubomíra Kaláče.

Podle Březiny měly dokázat, že Kaláč na jeho černých obchodech s lihem profitoval a získal podstatně větší majetek, než tvrdí. Kaláč to však popírá.

Přehrávaly se i hovory obžalovaného Tomáše Pantlíka z doby objevení skladu s lihem v Olomouci. Případ odročil soud na polovinu března.

Nikdo nemá peníze

V hovorech si například Kaláč stěžoval, že se nemůže stavit, protože nikdo nemá peníze. "Říkal jsem si, posbírám od dlužníků aspoň něco a vidíte, jak jsem dopadl," uvedl Kaláč.

Podle Březiny hovor dokumentuje, že objížděl za jeho zády zákazníky a vybíral od nich peníze za líh, které mu zůstávaly. "Plánoval, že od toho chlapa odkoupí mince. Je evidentní, že peníze, které vybírá, si nechává. Jde o odběratele lihu," uvedl Březina.

"Lhal o svých příjmech a o svém majetku v době, kdy jsem byl zavřený," poukázal Březina.

Obchodování s ječmenem

Kaláč se však bránil tím, že obchodoval mimo jiné i s ječmenem, což mu může prý dokázat svědek.

"Jezdil jsem při práci po svých sběratelích a od nich jsem si vybíral peníze, protože jsem jim mince prodával," hájil se Kaláč.

Ten soudu už dříve přiznal, že vlastnil sbírku cenných mincí, které však odevzdal policii. Březina jej však nařkl, že majetek má podstatně větší, než tvrdí. Nelíbí se mu totiž, že na rozdíl od něj získal status spolupracujícího.

"Potřebuju ke švadleně"

Další várka hovorů mapovala například volání obžalovaného Tomáše Pantlíka, který měl na starosti areál bývalých sladoven v Olomouci, v němž byly objeveny nádrže se 114 000 litry nezdaněného lihu.

Pantlík zjišťoval, proč na dvoře stojí policie, v dalším hovoru mu policie oznámila, že mají podezření na uložení nelegálního alkoholu.

"Já asi dneska pojedu ke švadleně a potřebuju, abys mi tam dal tu košili a rifle, ať mi to někdo nachystá," uvedl v následujícím hovoru Pantlík. K pobavení přítomných v soudní síni adresát sdělení neporozuměl. 

Na řadu přijdou další svědci

Kauzou s osmi obžalovanými se soud bude znovu zabývat od 16. do 20. března, pokračovat bude v pouštění odposlechů a na řadu by měli přijít i další svědci.

Činnost mafie, jež měla způsobit škodu na daních 6,7 miliardy korun, zahrnovala čištění milionů litrů technického lihu, tajné sklady a prodej lihu odběratelům z celého Česka i Slovenska.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy