Soud v Olomouci potvrdil podmíněné tresty za prodej smrtícího alkoholu

ČTK ČTK
22. 10. 2015 12:03
Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty dvojici za prodej smrtícího alkoholu. Provozovatel obchodu Luděk Vejmola a jeho prodavačka Jarmila Chýlková si definitivně odpykají tříletý a dvouletý podmíněný trest. Po požití nekolkovaného rumu a vodky s příměsí metanolu z jejich obchodu v Olomouci zemřeli dva lidé, další dva otravu jedovatým alkoholem přežili.
Luděk Vejmola u soudu.
Luděk Vejmola u soudu. | Foto: ČTK

Olomouc - Za prodej smrtícího alkoholu v Olomouci si provozovatel obchodu Luděk Vejmola a jeho prodavačka Jarmila Chýlková definitivně odpykají tříletý a dvouletý podmíněný trest. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud, k němuž se oba obžalovaní odvolali.

Po požití nekolkovaného rumu a vodky s příměsí metanolu z jejich obchodu v Olomouci zemřeli dva lidé, další dva otravu jedovatým alkoholem přežili. Kromě náhrady přesahující milion korun pozůstalým a poškozeným musejí obžalovaní uhradit přes 220 000 korun zdravotní pojišťovně.

Vejmolovi původně hrozilo až deset let a Chýlkové až osm let vězení. "Tresty nejsou v žádném případě nepřiměřeně přísné. Oba obžalovaní mohou být rádi, že zde není odvolání státního zástupce, protože by bylo možné uvažovat o trestech radikálně přísnějších, neboť v tomto případě došlo k úmrtí dvou osob a další lidé byli vážně intoxikováni a mají dodnes trvalé následky," uvedl mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Jedním z poškozených je devětapadesátiletý Miroslav Hanák, který má dodnes zdravotní následky. "Táta chodil kupovat alkohol jedině tam, odjinud ho nebral. Podle mého by měl takový člověk být potrestán na doživotí, měl by si ten alkohol také vyzkoušet, aby věděl, čím ti lidé procházeli a jaké měli bolesti," uvedla jeho dcera Veronika Ludíková.

Vejmola podíl na smrti poškozených odmítal, u vrchního soudu se domáhal mírnější právní kvalifikace. Podle jeho obhájce Františka Stratila koncentrace metanolu nalezená v jeho alkoholu neodpovídá koncentraci u zbytku alkoholu nalezeného u poškozených. Poukázal i na lehkovážný postoj poškozených, což by podle něj mělo být promítnuto v náhradě škody.

Chýlková se odvolala pouze kvůli výroku o náhradě škody s tím, že by měl soud více rozlišit míru odpovědnosti obžalovaných. Senát to však odmítl. "Trestná činnost byla spáchána společným jednáním obou obžalovaných a míra jejich odpovědnosti za způsobený následek je v zásadě stejná," uvedl předseda senátu Štefan Škadra.

Podle rozsudku si obchodník Vejmola opatřil od blíže neurčeného člověka k dalšímu prodeji neoznačený rum a vodku. Pro levný alkohol si chodili stálí zákazníci. Na začátku listopadu 2012 si podle obžaloby takovou vodku v prodejně v Nedvědově ulici koupil muž, který zemřel na těžký otok mozku po akutní otravě metylalkoholem. O několik dní později skončil v nemocnici po vypití rumu z této prodejny další muž, lékaři ho zachránili. V polovině listopadu si tento rum koupili manželé. Muž skončil s otravou v nemocnici, jeho žena po akutní otravě zemřela.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. V olomouckém regionu se první případy otravy alkoholem vyskytly v polovině září 2012. Hlavním míchačům směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi vrchní soud potvrdil pravomocně za obecné ohrožení doživotní trest, vysoké tresty dostali i další lidé zapojeni do distribuční sítě. Kauzami se zabývaly soudy v Ostravě, Frýdku-Místku, ve Zlíně, ve Žďáru nad Sázavou či v Brně.

Po zavedení všech opatření kauza podobná té metanolové nehrozí, ale v menším měřítku se to může stát vždycky, říká Simona Hornochová. Alkohol je podle ní riziková komodita, 90 % ceny je spotřební daň. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy