Soud potvrdil důchodkyni trest 5,5 roku za milionové podvody

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2015 12:50
Šestašedesátiletá žena si bez bankovní licence nejméně pět let půjčovala značné finanční částky a věřitelům slibovala mnohem vyšší úroky, než nabízejí peněžní ústavy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Křížová

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci potvrdil Kristině Mrózkové z Českého Těšína trest 5,5 roku vězení za mnohamilionové podvody.

Šestašedesátiletá žena si bez bankovní licence nejméně pět let půjčovala značné finanční částky a věřitelům slibovala mnohem vyšší úroky, než nabízejí peněžní ústavy.

Důchodkyně si podle obžaloby od 116 lidí vypůjčila celkem 153 milionů korun a nakonec jim nevrátila 47 milionů korun.

Obhájce s žádostí neuspěl

Obhájce Mrózkové u odvolacího vrchního soudu neúspěšně požádal, aby účetnictví jeho klientky důkladně prozkoumal znalec.

Podle advokáta nebylo přesně spočítáno, kolik peněz jeho klientka přijala a kolik jich vrátila.

O úroky z přijatých vkladů se totiž po zahájení trestního řízení začal kvůli jejich zdanění zajímat finanční úřad, což prý mohlo některé věřitele přimět k tomu, aby nesdělili skutečnou výši vkladů a vyplacených úroků.

"Vždy jsem si přála, aby to bylo přesně spočítáno. Já jsem si žádné peníze nevzala a všechno jsem vyplatila. Škoda vznikla lidem, kteří byli na konci. Hodně lidí si ale hodně vydělalo a měli z toho velké zisky. Někteří se ovšem nepřihlásili," uvedla u vrchního soudu Mrózková.

Podle předsedy senátu vrchního soudu Vladimíra Rutara by ale ani znalec do spletitého systému půjček a splátek nevnesl více světla, protože by byl odkázaný hlavně na zápisky Mrózkové.

Rutar připustil, že někteří věřitelé kvůli obavám ze zásahu finančního úřadu a trestního stíhání nevypovídali či nesdělili vše, avšak krajský soud podle něj jednání Mrózkové posoudil správně a výše uloženého trestu je přiměřená.

V regionu měla známé

Mrózková byla několik let vedoucí českotěšínského hotelu Piast a v regionu měla spoustu známých, u kterých se těšila dobré pověsti.

Za půjčky slibovala úrok čtyři až 15 procent, což je mnohem víc, než nabízejí banky. Prvním klientům v roce 2004 peníze vrátila i s vysokými úroky, takže zájemci o uložení peněz rychle přibývali.

Někteří podnikatelé Mrózkové půjčili několik milionů korun. Na seznamu poškozených je i věřitel, který důchodkyni svěřil 13 milionů korun.

Podle soudu Mrózková úroky a vklady vyplácela z peněz, které si půjčila od nových klientů z celé Moravy a Slezska.

Mrózková totiž neprováděla žádné finanční operace, díky kterým by přijaté vklady zhodnotila. Pro tento obchodní systém se v 90. letech vžil termín pyramidová hra či letadlo.

Přihlásila se na policii

V roce 2009 se Mrózková přihlásila na policii. Podle státního zástupce tak učinila pod tlakem věřitelů, kteří se razantně domáhali vyplacení vkladů a úroků.

Krajský soud v Ostravě přiznání důchodkyně vyhodnotil jako výraznou polehčující okolnost a uložil jí trest vězení při dolní hranici sazby, která u podvodu činí pět let.

Soudce zohlednil i to, že důchodkyně většinu přijatých peněz vyplatila věřitelům, kteří byli na vrcholu pomyslné pyramidy, a nepoužila je pro vlastní potřebu.

 

Právě se děje

Další zprávy