Soud osvobodil exprimátora Přerova Lajtocha a jeho kolegy podezřelé z podvodů

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2016 10:23
Bývalý primátor Přerova Jiří Lajtoch byl osvobozen Okresním soudem v Olomouci. Spolu s ním soud osvobodil i pětici jeho kolegů. Všichni čelili obžalobě kvůli stavebním zakázkám ve městě. Vleklý případ se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Obě zakázky podstatně překročily původní cenu.
Jiří Lajtoch.
Jiří Lajtoch. | Foto: ČTK

Olomouc - Soud osvobodil bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů, kteří byli obžalováni kvůli stavebním zakázkám ve městě. Olomoucký okresní soud v kauze rozhodoval potřetí. Předešlé dva rozsudky, jimiž všechny aktéry potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, vždy krajský soud v neveřejném jednání zrušil. Důvodem rozdílných názorů soudů byla novela zákona o veřejných zakázkách, kterou vzal okresní soud při rozhodování v potaz.

"S ohledem na závazný právní názor odvolacího soudu jiné rozhodnutí než zproštění všech obžalovaných z obou dvou trestných činů pro okresní soud nebylo možné," zdůvodnil rozhodnutí soudu předseda senátu Petr Sušil. Státní zástupce, který znovu navrhl podmíněné tresty, se proti verdiktu odvolal. Stejný krok zvažují i obhájci, kteří chtějí příznivější zdůvodnění zproštění obžaloby, tedy že se nestal žádný trestný čin. Nyní soud svůj verdikt opřel o novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce.

Vleklý případ se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Obě zakázky podstatně překročily původní cenu a podle žalobce vícepráce, které byly větší než 20 procent daných tehdy platným zákonem, dělala stejná firma bez výběrového řízení. Okresní soud loni v září všech šest bývalých představitelů Přerova potrestal za pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a za zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Kauzu krajský soud poprvé vrátil okresnímu soudu loni v červnu a poté znovu letos na konci března. Stěžejní roli v rozhodování obou soudů hrála novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit loni v březnu. Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit 20 procent ceny původní veřejné zakázky. Novela limit zvýšila z 20 na 30 procent. V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent.

Podle okresního soudu obžalovaní zvýhodnili firmu Přerovská stavební, která obě zakázky vyhrála a podílela se i na dodatečných stavebních pracích. U rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců podle žalobce vícepráce, které provedla stejná firma bez výběrového řízení, byly větší než zákonem daných 20 procent. Cena u domova pro seniory v Přerově se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun.

Státní zástupce u soudu argumentoval tím, že nešlo o klasické vícepráce, se kterými projekt nepočítal, ale spíše o nové práce. Krajský soud podle něj případ zjednodušil na to, zda limit pro vícepráce je 20 či 30 procent. "Z dokazování je potvrzeno, že obžalovaní porušili řadu ustanovení zákona o veřejných zakázkách," řekl státní zástupce, podle nějž bylo obžalovaným prokázáno, že jednali s cílem zadat zakázku a dodatečné práce konkrétním subjektům.

 

Právě se děje

Další zprávy