Šéfové firmy padělali skladniční listy, odsedí si 9 let

ČTK ČTK
8. 2. 2012 17:00
Na základě listů žádali o stamilionové úvěry, bankám musí uhradit 141 milionů korun

Olomouc - Devět let vězení uložil olomoucký vrchní soud dvojici mužů z nyní již zkrachovalé firmy Slovmlýn za rozsáhlé padělání skladištních listů.

Také musejí podle rozhodnutí soudu uhradit bankám škodu 141 milionů korun.

Její jednatel Jaroslav Škodák a Martin Miškeřík cenné papíry podle spisu padělali v letech 2004 až 2007. Případ odkryla před několika lety protikorupční policie. Odvolací soud rozhodl již v lednu, informace se dostala na veřejnost až ve středu.

"Za zločin padělání a pozměňování peněz a zločin úvěrového podvodu jsme je odsoudili k devítiletému trestu, který vykonají ve věznici s ostrahou," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Na případu dva roky intenzivně pracovali kriminalisté z brněnské expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, uvedl jeho mluvčí Jaroslav Ibehej. Návrh na podání obžaloby podali žalobci v roce 2010.

"Kriminalisté oběma mužům kladli za vinu, že v letech 2004 - 2007 jako statutární zástupci společnosti Slovmlýn průběžně předkládali třem tuzemským bankám padělané cenné papíry - skladištní listy, které dokladovaly uskladnění různých zemědělských plodin," uvedl Ibehej.

Na základě těchto skladištních listů pak muži žádali banky o mnohamilionové úvěry.

"Skladištní listy však byly většinou padělané a v nich uvedené zboží uskladněné fakticky nebylo. Tyto cenné papíry však u bankovních domů vyvolaly dojem řádného zajištění úvěrů, kdy následně banky žadatelům poskytly úvěry v celkové částce 141 milionů korun," dodal mluvčí útvaru. Dlužné částky však splaceny nebyly.

Věřitelé chtějí 619 milionů

Krajský soud původně oběma mužům uložil kromě devítiletého trestu a náhrady škody poškozeným bankám také peněžité tresty ve výši 2,5 milionu korun. Odvolací soud nakonec tento peněžitý trest vypustil.

Podle soudců by totiž ohrozil náhradu škody bankám. "Pokud by měli platit ještě dalších pět milionů korun jako peněžitý trest, došlo by k výraznějšímu ztížení úhrady této mimořádně vysoké škody," dodal Angyalossy.

Firma Slovmlýn vznikla v roce 1992. Do úpadku se výrobce olejů a krmných směsí z Velké nad Veličkou dostal na jaře roku 2008, kdy nový majitel informoval věřitele, že není schopen plnit závazky, a poté propustil všech 80 zaměstnanců.

O zaplacení dluhu se přihlásilo 92 konkurzních věřitelů, kteří požadovali úhradu více než 619 milionů korun. Insolvenční správce Marek Indra nakonec uznal pohledávky ve výši 608 milionů Kč.

 

Právě se děje

Další zprávy