Rezignujte, vyzvalo grémium ČSSD olomouckého hejtmana Rozbořila. Ten to dál odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 10. 2015 12:11
Rozbořil má podle grémia ČSSD, které v pátek zasedlo, rezignovat na všechny své veřejné funkce. Úzké vedení Sociálních demokratů se také shodlo na tom, že musí začít hledat nového lídra pro krajské volby v příštím roce. Rozbořil čelí obvinění z korupce v olomoucké kauze a zatím odmítá odstoupit. K rezignaci jej nepřesvědčil minulý týden ani premiér Bohuslav Sobotka.
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil | Foto: Olomoucký kraj

Praha/Olomouc - Grémium ČSSD v pátek vyzvalo olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila, aby rezignoval na všechny veřejné funkce. Sociální demokraté v Olomouckém kraji mají podle nejužšího vedení strany neprodleně začít hledat nového lídra pro krajské volby v příštím roce.

Rozbořil, který čelí obvinění z korupce v olomoucké kauze, ale řekl, že zatím odstoupit odmítá. Nevyslyší ani páteční výzvu grémia. Olomouckým lídrem ČSSD v krajských volbách ale nebude.

Nepřesvědčil ho ani Sobotka

Rozbořila se k rezignaci už minulý týden snažil osobně přesvědčit premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, ale neuspěl. Hejtmana podpořila většina sociálních demokratů na krajském výboru. Podle Sobotky tím převzali zodpovědnost za nesprávné rozhodnutí. Pátečním krokem grémium ČSSD na Rozbořila dále vystupňovalo tlak.

"Politické grémium ČSSD vyzývá Jiřího Rozbořila, vzhledem k jeho trestnímu stíhání, aby rezignoval na všechny veřejné funkce. Politické grémium žádá krajskou organizaci ČSSD v Olomouckém kraji, aby neprodleně zahájila výběr nového lídra pro krajské volby," tlumočila usnesení mluvčí strany Eva Gregorová.

Ministr vnitra a druhý muž ČSSD Milan Chovanec dnes zopakoval, že by měl Rozbořil zveřejnit podrobnosti o svém případu. Může tak podle něj udělat. "Bez toho zveřejnění, my se nikam dál neposuneme v té jeho obhajobě. Já mohu věřit tomu, že je nevinný, ale prostě v politice platí jiná pravidla," poznamenal Chovanec.

Rozbořil už dříve uvedl, že může zveřejnit jen informace, které s jeho případem souvisí a nejsou součástí spisu, takže nebudou mít potenciál ovlivnit vyšetřování případu.

Olomouckou ČSSD podle Chovance kauza táhne dolů. Věří proto, že zavládne "zdravý rozum". O věci bude v sobotu jednat předsednictvo i ústřední výkonný výbor sociální demokracie, na který je pozván i olomoucký hejtman.

"Můj postoj je zatím neměnný. Chci se bránit a mám podporu členské základny. Pořád jsem sociální demokrat a pořád ctím nějaká pravidla, zatím ale tuto výzvu nevyslyším," řekl v pátek Rozbořil. S usnesením grémia ČSSD, aby rezignoval na veřejné funkce, prý nepočítal. "Předpokládal jsem, že to dopadne jinak," podotkl.

Rozbořil: Jiný lídr ano. Odstoupit ale nehodlám

Rozbořil připomněl, že o okolnostech svého případu minulý týden v Olomouci hovořil na jednání krajského výkonného výboru s předsedou ČSSD Sobotkou a některými členy stranického grémia, kterým oznámil, že rezignovat na veřejné funkce nehodlá, protože s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost. Rozbořila v čele krajského úřadu nakonec podpořil krajský výbor ČSSD.

Hejtman naopak souhlasí s tím, aby ČSSD v Olomouckém kraji pro nadcházející krajské volby místo něj hledala jiného lídra. "Když jsem obviněný, tak nemůžu znovu kandidovat. Sám jsem to na krajském výkonném výboru nabízel a říkám to všem, aby urychleně začali za mě hledat náhradu," řekl.

Rozbořil je v olomoucké korupční kauze jako jediný z obviněných stíhaný na svobodě. Trojice dalších mužů, obviněných z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení, je ve vazbě.

Jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langera.

 

Právě se děje

Další zprávy