Radnice v Přerově vydezinfikuje rozvody kvůli legionelle, zjistili ji v osmi domech

ČTK ČTK
2. 12. 2015 18:47
Přerovská radnice se od čtvrtka pustí do dezinfekce rozvodů teplé vody kvůli zvýšenému výskytu bakterie legionella. Odborníci ji zjistili v osmi přerovských domech, z toho ve dvou domech s pečovatelskou službou. Obyvatele dotčených domů odborníci upozorňují na to, aby během zásahu nepouštěli teplou vodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Přerov - Rozvody teplé vody v přerovských domech, v nichž odborníci zjistili zvýšený výskyt bakterie legionella, bude dezinfikovat přerovská radnice.

Ve dvou z osmi domů působí pečovatelská služba.

Jednorázovou "šokovou dezinfekci" rozvodů teplé vody má město naplánovánu na čtvrtek a pátek. "Žádáme obyvatele (osmi dotčených domů), aby po dobu tohoto zásahu vůbec nepouštěli teplou vodu.

Společně s odbornou firmou budeme pomáhat s odpouštěním chemizované teplé vody pryč z rozvodů," uvedla Petra Hirschová z přerovského magistrátu.

Lidé, kteří odborníkům neumožní přístup do svého bytu, budou nuceni si zajistit odpouštění vody sami.

Bakterii odhalila namátková kontrola

Zvýšený obsah bakterie legionella zjistili odborníci během namátkové kontroly v osmi přerovských domech minulý týden. Bakterie se podle zástupců radnice může nacházet jak v zařízení na přípravu teplé vody, tak i v rozvodech domu.

Lidem z dotčených objektů doporučili nepoužívat teplou vodu na sprchování. Povolený limit legionelly byl podle vedoucího odboru majetku přerovského magistrátu Zdeňka Vojtáška překročen ve dvou domech s pečovatelskou službou - a to v ulicích Mervartova a U Žebračky, ale také na adresách Osmek 5, Kozlovská 17, Alšova 9, generála Štefánika 6, Jižní čtvrť II/13 - a mírně byly překročeny hodnoty i v domě Jižní čtvrť II/5.

Ohrožení jsou lidé s oslabenou imunitou

Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou. Bakterie se šíří zejména ve vodovodních trubkách, klimatizacích, sprchách a v chladicích systémech.

Její výskyt je prý nižší v měděných trubkách, naopak rizikovější jsou trubky z různých umělých materiálů. Prevenciproti rozmnožování bakterií představuje udržování teploty horké vody na minimálně 60 stupních Celsia, u studené na nejméně 25 stupních Celsia. Pokud se zjistí výskyt bakterie, je potřeba potrubí pořádně vypláchnout vodou o dostatečně vysoké teplotě.

Přerovský magistrát provádí kontrolu svých domů prostřednictvím Zdravotního ústavu Olomouc, jehož pracovníci pravidelně odebírají vzorky teplé vody v náhodně vybraných objektech. Naposledy se v Přerově potýkali odborníci s legionellou v létě roku 2014.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy