První mládě orla skalního už v hnízdě trénuje křídla

ČTK ČTK
23. 7. 2013 13:12
Podle ornitologů by se mohlo poprvé vznést na přelomu července a srpna
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.orelskalni.cz

Libavá - Mládě orla skalního ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku už trénuje ve svém hnízdě křídla.

Podle ornitologů by se mohlo poprvé vznést na přelomu července a srpna. Mládě dostalo jméno Anežka a je to první orel skalní, který se v České republice vylíhl po více než sto letech.

Podle odborníků, kteří hnízdo sledují pomocí kamer, dobře prospívá a rodiče se o něj vzorně starají. Řekl to vedoucí projektu Návrat orla skalního do České republiky Petr Orel.

"Mládě má zhruba 70 dnů, už na hnízdě trénuje křídla. Za příznivého počasí, zvlášť když vane vítr, už jimi mává. Dorůstá mu krycí opeření i dlouhá ocasní pera a na křídlech. Předpokládáme, že hnízdo opustí na přelomu července a srpna," uvedl vedoucí projektu.

Pod rodičovským dohledem však bude Anežka podle odborníků ještě další dva až tři měsíce. Do konce září či října by se tak měla v lokalitě i nadále vyskytovat a učit se od rodičů věci, které potřebuje k životu.

Anežka podle odborníků prospívá i díky pestrému jídelníčku, který jí obstarává její otec Slávek. Podle kamerových záznamů si tak několikrát pochutnala například na přinesené kuně či holubovi.

"Starají se pečlivě. Jídelníček je složen pestře, většinu tvoří mladí predátoři, jako jsou kuny," řekl Orel ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku. Mládě se již vybarvilo a po bílém prachovém peří už není téměř památky.

Příhodná lokalita

Hnízdo si orlí pár pocházející ze Slovenska vystavěl vysoko na stromě, podle odborníků je v lokalitě klid a unikátní hnízdění se jim daří před případnými zvědavci ohlídat. Ornitologům při tom pomáhají pracovníci vojenských lesů a statků.

Lokalita na Libavé je pro orly příhodná. "Sami si ji vybrali. Po dva roky nám tam hnízdil pár z našich vypuštěných jedinců, poté zmizel. Loni jsme tam vypouštěli mláďata. Na ně navázal tento pár, který je čtyřletý a úspěšně zahnízdil," doplnil Orel.

Úspěšné zahnízdění tohoto dravce považují odborníci za unikátní. Samice Libavá se narodila v Nízkých Tatrách a samec Slávek pochází z Malé Fatry.

Projekt Návrat orla skalního přinesl odborníkům řadu cenných poznatků i nová fakta. Vyplývá z nich například, že tito dravci mají silně vyvinuté sociální chování. Dobře o sobě vědí i na velmi velké vzdálenosti a svým způsobem mezi sebou komunikují.

Projektem odborníci podle Orla nastartovali předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality v ČR.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo EU se v celním řízení od července až ztrojnásobí

Počet poštovních zásilek ze zemí mimo Evropskou unii, které podléhají celnímu řízení, se od července až ztrojnásobí. Důvodem jsou nová pravidla EU, podle kterých je nutné i za zásilky s hodnotou do 22 eur odvádět DPH. Vyplývá to z vyjádření zástupců Celní správy a České pošty na čtvrteční tiskové konferenci.

Loni prošlo celním řízením okolo 18 milionů poštovních zásilek, o rok dříve to bylo 28 milionů. Pokles způsobila pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele Romana Knapa pošta v současnosti denně doručuje 30 000 až 50 000 zásilek, které budou podléhát celnímu řízení.

V současné době zásilky nízké hodnoty prochází jednoduchým celním řízením, které zajišťuje poštovní operátor či přepravce. Příjemce zásilky nemusí prakticky nic řešit a objednané zboží je mu přímo poštovním operátorem nebo expresním přepravcem doručeno. Nově bude muset příjemce podávat elektronické celní prohlášení. To se dosud vztahovalo na balíky s cenou od 22 do 150 eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy