První mládě orla skalního už v hnízdě trénuje křídla

ČTK ČTK
23. 7. 2013 13:12
Podle ornitologů by se mohlo poprvé vznést na přelomu července a srpna
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.orelskalni.cz

Libavá - Mládě orla skalního ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku už trénuje ve svém hnízdě křídla.

Podle ornitologů by se mohlo poprvé vznést na přelomu července a srpna. Mládě dostalo jméno Anežka a je to první orel skalní, který se v České republice vylíhl po více než sto letech.

Podle odborníků, kteří hnízdo sledují pomocí kamer, dobře prospívá a rodiče se o něj vzorně starají. Řekl to vedoucí projektu Návrat orla skalního do České republiky Petr Orel.

"Mládě má zhruba 70 dnů, už na hnízdě trénuje křídla. Za příznivého počasí, zvlášť když vane vítr, už jimi mává. Dorůstá mu krycí opeření i dlouhá ocasní pera a na křídlech. Předpokládáme, že hnízdo opustí na přelomu července a srpna," uvedl vedoucí projektu.

Pod rodičovským dohledem však bude Anežka podle odborníků ještě další dva až tři měsíce. Do konce září či října by se tak měla v lokalitě i nadále vyskytovat a učit se od rodičů věci, které potřebuje k životu.

Anežka podle odborníků prospívá i díky pestrému jídelníčku, který jí obstarává její otec Slávek. Podle kamerových záznamů si tak několikrát pochutnala například na přinesené kuně či holubovi.

"Starají se pečlivě. Jídelníček je složen pestře, většinu tvoří mladí predátoři, jako jsou kuny," řekl Orel ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku. Mládě se již vybarvilo a po bílém prachovém peří už není téměř památky.

Příhodná lokalita

Hnízdo si orlí pár pocházející ze Slovenska vystavěl vysoko na stromě, podle odborníků je v lokalitě klid a unikátní hnízdění se jim daří před případnými zvědavci ohlídat. Ornitologům při tom pomáhají pracovníci vojenských lesů a statků.

Lokalita na Libavé je pro orly příhodná. "Sami si ji vybrali. Po dva roky nám tam hnízdil pár z našich vypuštěných jedinců, poté zmizel. Loni jsme tam vypouštěli mláďata. Na ně navázal tento pár, který je čtyřletý a úspěšně zahnízdil," doplnil Orel.

Úspěšné zahnízdění tohoto dravce považují odborníci za unikátní. Samice Libavá se narodila v Nízkých Tatrách a samec Slávek pochází z Malé Fatry.

Projekt Návrat orla skalního přinesl odborníkům řadu cenných poznatků i nová fakta. Vyplývá z nich například, že tito dravci mají silně vyvinuté sociální chování. Dobře o sobě vědí i na velmi velké vzdálenosti a svým způsobem mezi sebou komunikují.

Projektem odborníci podle Orla nastartovali předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality v ČR.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy