Prostějov má novou primátorku. Město povede Alena Rašková z ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2015 17:26
Prostějovské zastupitelstvo v pondělí zvolilo novou primátorku. Je jí Alena Rašková (65) z ČSSD, která dosud byla první náměstkyní primátora. Nahradila dlouholetého primátora a stranického kolegu Miroslava Pišťáka, který kvůli nejasnostem ohledně finančního daru v září rezignoval na vedení města. Rašková neměla při volbě protikandidáta. Získala 29 z 35 hlasů zastupitelů.
Alena Rašková
Alena Rašková | Foto: ČTK

Prostějov - Primátorkou Prostějova v pondělí zastupitelstvo zvolilo Alenu Raškovou z ČSSD, dosavadní první náměstkyni primátora. Nahradila dlouholetého primátora a stranického kolegu Miroslava Pišťáka, který kvůli nejasnostem ohledně finančního daru v září rezignoval. Rašková neměla protikandidáta a hlasovalo pro ni 29 z 35 zastupitelů.

Kandidaturu pětašedesátileté Raškové na primátorku už dříve podpořili zástupci hnutí PéVéčko a KSČM, s nimiž vítězná ČSSD v Prostějově od loňského podzimu vládne. Zastupitelstvo má 35 členů, přičemž koalice ČSSD, PéVéčka a KSČM v něm disponuje většinou 18 hlasů. Rašková tedy dostala hlasy také od opozičních zastupitelů, kteří svého kandidáta na primátora nenavrhli. "Moc vám děkuji. Je to velice silný mandát, se kterým by se mi mohlo podařit prosadit to, co mám v úmyslu," řekla zastupitelům Rašková.

Rašková byla už na konci září zvolena krajskou radní. Nahradila bývalého hejtmanova náměstka Aloise Mačáka (ČSSD), který rezignoval na krajské funkce a zároveň se vzdal postu radního a zastupitele Prostějova.

Novým náměstkem primátora Prostějova pro dopravu a sociální oblast byl v pondělí zvolen radní Pavel Smetana z ČSSD. Prvním náměstkem primátorky se stal dosavadní náměstek Zdeněk Fišer (ČSSD). Zastupitelstvo zvolilo i dva nové členy městské rady, a to Miladu Galářovou a Jiřího Pospíšila z ČSSD.

Někteří členové opozice před zvolením Smetany náměstkem primátora upozornili, že jako volební manažer ČSSD má přehled o financování prostějovské organizace strany. Právě kvůli nejasnostem kolem placení svých předvolebních aktivit bývalý primátor a člen ČSSD Pišťák se stranickým kolegou Mačákem rezignovali.

Pišťák a Mačák podle Mladé fronty Dnes dostali od firem na soukromé účty celkem 1,6 milionu korun. ČSSD věnovali jen několik tisíc korun. Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 podle jeho majetkového přiznání několik regionálních podniků poslalo 1,35 milionu korun. Pišťák loni přiznal od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dar 250 tisíc korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že darované peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat. Pišťák později svoje vyjádření poopravil. "Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie," řekl Pišták.

Pišťáka, který stál v čele prostějovské radnice od roku 2010, si na čtvrtek kvůli finančnímu daru předvolali policisté k podání vysvětlení. "Nevím, jaký bude výsledek. Velmi kategoricky ale odmítám náznaky toho, že jsem se dopustil něčeho protiprávního," řekl zastupitelům Pišťák. Připomněl, že finanční dar uvedl ve svém daňovém přiznání. Zastupitelstvo poté schválilo návrh, aby Pišťák z pozice zastupitele řídil městskou policii, což zpravidla činí primátor.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy