Prostějov má novou primátorku. Město povede Alena Rašková z ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2015 17:26
Prostějovské zastupitelstvo v pondělí zvolilo novou primátorku. Je jí Alena Rašková (65) z ČSSD, která dosud byla první náměstkyní primátora. Nahradila dlouholetého primátora a stranického kolegu Miroslava Pišťáka, který kvůli nejasnostem ohledně finančního daru v září rezignoval na vedení města. Rašková neměla při volbě protikandidáta. Získala 29 z 35 hlasů zastupitelů.
Alena Rašková
Alena Rašková | Foto: ČTK

Prostějov - Primátorkou Prostějova v pondělí zastupitelstvo zvolilo Alenu Raškovou z ČSSD, dosavadní první náměstkyni primátora. Nahradila dlouholetého primátora a stranického kolegu Miroslava Pišťáka, který kvůli nejasnostem ohledně finančního daru v září rezignoval. Rašková neměla protikandidáta a hlasovalo pro ni 29 z 35 zastupitelů.

Kandidaturu pětašedesátileté Raškové na primátorku už dříve podpořili zástupci hnutí PéVéčko a KSČM, s nimiž vítězná ČSSD v Prostějově od loňského podzimu vládne. Zastupitelstvo má 35 členů, přičemž koalice ČSSD, PéVéčka a KSČM v něm disponuje většinou 18 hlasů. Rašková tedy dostala hlasy také od opozičních zastupitelů, kteří svého kandidáta na primátora nenavrhli. "Moc vám děkuji. Je to velice silný mandát, se kterým by se mi mohlo podařit prosadit to, co mám v úmyslu," řekla zastupitelům Rašková.

Rašková byla už na konci září zvolena krajskou radní. Nahradila bývalého hejtmanova náměstka Aloise Mačáka (ČSSD), který rezignoval na krajské funkce a zároveň se vzdal postu radního a zastupitele Prostějova.

Novým náměstkem primátora Prostějova pro dopravu a sociální oblast byl v pondělí zvolen radní Pavel Smetana z ČSSD. Prvním náměstkem primátorky se stal dosavadní náměstek Zdeněk Fišer (ČSSD). Zastupitelstvo zvolilo i dva nové členy městské rady, a to Miladu Galářovou a Jiřího Pospíšila z ČSSD.

Někteří členové opozice před zvolením Smetany náměstkem primátora upozornili, že jako volební manažer ČSSD má přehled o financování prostějovské organizace strany. Právě kvůli nejasnostem kolem placení svých předvolebních aktivit bývalý primátor a člen ČSSD Pišťák se stranickým kolegou Mačákem rezignovali.

Pišťák a Mačák podle Mladé fronty Dnes dostali od firem na soukromé účty celkem 1,6 milionu korun. ČSSD věnovali jen několik tisíc korun. Na Mačákův účet v letech 2012 a 2013 podle jeho majetkového přiznání několik regionálních podniků poslalo 1,35 milionu korun. Pišťák loni přiznal od firmy DT výhybkárna a strojírna Prostějov dar 250 tisíc korun.

Pišťák a Mačák listu řekli, že darované peníze použili na financování volební kampaně. Vedení ČSSD ale o darech pro Mačáka a Pišťáka nic neví a už se začalo o okolnosti finančních transakcí zajímat. Pišťák později svoje vyjádření poopravil. "Možná jsem se uřekl. Tvrdím, že peníze byly použity v podobě, o jaké hovoří darovací smlouva. Na moji prezentaci a moje PR. To je vše. V žádném případě nebyly použity na volební kampaň sociální demokracie," řekl Pišták.

Pišťáka, který stál v čele prostějovské radnice od roku 2010, si na čtvrtek kvůli finančnímu daru předvolali policisté k podání vysvětlení. "Nevím, jaký bude výsledek. Velmi kategoricky ale odmítám náznaky toho, že jsem se dopustil něčeho protiprávního," řekl zastupitelům Pišťák. Připomněl, že finanční dar uvedl ve svém daňovém přiznání. Zastupitelstvo poté schválilo návrh, aby Pišťák z pozice zastupitele řídil městskou policii, což zpravidla činí primátor.

 

Právě se děje

Další zprávy