Přívalový déšť zatopil domy a vyhnal táborníky

ČTK ČTK
4. 8. 2011 21:12
Lokální záplavy nejvíce zasáhly Olomoucký kraj a Kraj Vysočina
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Fránek

Olomouc - Přívalový déšť zaměstnal odpoledne hasiče v Olomouckém kraji.

V prostějovské místní části Vrahovice voda zaplavila policejní služebnu, ve Všechovicích na Přerovsku se dostala do sklepů a dokonce i do obytné části rodinného domu. Informoval o tom krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

"Ve Vrahovicích se voda prohnala jednou z ulic. Nejvíce postižena byla policejní stanice, kde bylo asi 30 centimetrů vody," uvedl.

Lidé museli utéct do 1. patra

Ve větší míře přívalový déšť postihl obec Všechovice na Přerovsku. Podle prvotních informací je zaplaveno několik domů.

"V jednom domě voda vystoupala do výše jednoho metru. Lidé museli utéct do prvního patra, komunikovali s hasiči. Zvažovali jsme použití člunu, ale voda začala rychle opadat," uvedl Hošák.

Doplnil, že hasiči v obci čerpají vodu a pomáhají s odklízením bahna. U místního hřiště se vytvořily laguny, které hasiči odčerpávají. Likvidovali také stromy popadané na elektrické vedení.

"Je to katastrofa, několik domů je zaplavených a náhon je plný. Voda je většinou ve sklepích, ale v jednom domě ji mají i v bytě," řekl starosta obce Radovan Mikuš. Podle pracovnice tamního obecního úřadu déšť trval zhruba 20 minut.

Na Jihlavsku evakuováni táborníci

Přívalové deště se nevyhnuly ani Vysočině.

U Dobroutova na Jihlavsku museli ve čtvrtek večer hasiči kvůli přívalovému dešti evakuovat dětský tábor s 33 dětmi a 12 dospělými. Pro táborníky bylo zajištěno náhradní ubytování v Polné.

Na řadě míst v kraji voda zatopila sklepy. V Urbanově na Jihlavsku se z rozvodněného potoka stala laguna a voda se tlačila do domů, při odčerpávání spolupracovala několik hasičských jednotek.

Nejvíc událostí bylo hlášeno na Jihlavsku a na Žďársku.

Problémy jsou ale i jinde. V Nové Vsi u Chotěboře byly zatopeny sklepy pěti domů, někde až do výšky jednoho metru.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy