Primátor Olomouce v případě úspěchu ve volbách skončí

ČTK ČTK
17. 9. 2013 8:11
V roli poslance a primátora by Olomouc vedl pouze do sestavení rozpočtu města.
Martin Novotný
Martin Novotný | Foto: ODS

Olomouc - Primátor Olomouce a lídr ODS v Olomouckém kraji Martin Novotný hodlá v případě úspěchu ve volbách do Poslanecké sněmovny složit svou funkci.

V roli poslance a primátora by Olomouc vedl pouze do sestavení rozpočtu města, poté ji chce uvolnit jinému adeptovi ze strany. Novotný to oznámil při představení kandidátní listiny ODS v kraji.

Na rozdíl od ostatních parlamentních stran na ní dali občanští demokraté prostor pouze lidem, kteří v minulosti nebyli spojeni s působením ve sněmovně.

"Má představa je, že bych ve funkci primátora zůstal do okamžiku schválení rozpočtu statutárního města Olomouce na příští rok, což je zhruba měsíc a něco po parlamentních volbách. Poté bych byl připraven dát prostor někomu z kolegů z mé politické strany," řekl Novotný.

Ve stejné pozici se při sněmovních volbách v červnu roku 2006 ocitl také tehdejší primátor Martin Tesařík (ČSSD). Ve funkci tehdy zůstal, komunální volby se však tehdy konaly již na podzim.

Olomouckému primátorovi zbývá do konce jeho funkčního období více jak rok. Podle něj však takové dva mandáty veřejných funkcí spojitelné nejsou a časově se zvládnout nedají.

"Doufám, že se to podaří dojednat koaličně a najde se jiný zástupce," doplnil Novotný, který zastává křeslo olomouckého primátora již sedm let.

Záměrně vsadili na nové tváře

Kromě Novotného obsadil přední místa na kandidátce náměstek přerovského primátora Michal Zácha, politolog a vysokoškolský učitel Petr Sokol z Prostějova, podnikatel Josef Ťulpík ze Šumperska a starosta obce Lipová - Lázně na Jesenicku Lubomír Žmolík.

Na kandidátce je také starosta Šternberka Stanislav Orság, starostka Náměště na Hané Marta Husičková, ředitel olomoucké reklamní společnosti Radim Králík či předseda Mensy Tomáš Blumenstein.

Podle Novotného ODS vsadila na nové tváře záměrně. Odpoutat se tím chce od chyb, kterých se strana dopustila.

"S výjimkou několika jmen - zkušených regionálních politiků - je kandidátní listina výrazně nová. Není tam žádná tvář, která v minulosti působila v Poslanecké sněmovně. Kdybychom na kandidátce měli staré tváře, lidé by nám nevěřili naši změnu," dodal krajský lídr.

Olomouckému primátorovi hodlají v nadcházejících předčasných volbách konkurovat na předních pozicích například bývalí poslanci Roman Váňa za ČSSD, Jitka Chalánková z TOP09 a Alexander Černý za KSČM. Dosud podalo kandidátní listinu u krajského úřadu 12 politických stran a hnutí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy