Při výkopových pracích v Olomouci se našla letecká puma

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2015 18:42
Letecká puma obsahovala 100 kilogramů trhaviny. Pyrotechnici u pumy demontovali zápalku, vše zajistili a odvezli k bezpečné likvidaci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie Moravskoslezského kraje

Olomouc - Leteckou pumu z druhé světové války odpoledne našli dělníci při výkopových pracích na Masarykově třídě v Olomouci.

Policie z domů v okolí evakuovala několik stovek lidí a na jedné z nejrušnějších komunikací, která vede k hlavnímu vlakovému nádraží, na více než tři hodiny zastavila provoz. Pyrotechnikům se pumu podařilo z jámy bezpečně vytáhnout a odvezli ji k likvidaci.

Letecká puma byla nalezena krátce před 13:00. "Jednalo se o leteckou pumu dlouhou 60 centimetrů a její průměr činil 20 centimetrů. Obsahovala 100 kilogramů trhaviny. Pyrotechnici u pumy demontovali zápalku, vše zajistili a odvezli k bezpečné likvidaci," informoval krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Do akce bylo zapojeno osm desítek policistů i hasiči. "Evakuováno bylo několik stovek obyvatel z přilehlých ulic. K ohrožení zdraví nebo života nedošlo," dodal. Lidé se mohli do svých domovů vrátit po 16:30.

Dělníci pumu objevili na křižovatce ulice Dr. Milady Horákové a Masarykovy třídy. "Jeden z dělníků narazil při kopání na masivní starou železnou trubku, u které se po chvíli ukázalo, že má tvar bomby. Proto odmítl pokračovat v práci a zavolal nadřízeného. Když jsme dorazili na místo, jeden z přihlížejících, profesionální voják, rozpoznal v nalezeném předmětu leteckou pumu a již volal na policii," řekl ČTK Tomáš Čurda z firmy LEMO Internet, která v této části Olomouci buduje internetovou síť.

Bombardování na konci války

Policisté nechali evakuovat obyvatele v okruhu 300 až 400 metrů od nálezu. S evakuací pomohli také hasiči, starší obyvatele odváželi autobusem do jedné ze základních škol.

Podle olomouckého historika Karla Podolského jde zřejmě o sovětskou pumu z osvobozovacích bojů na konci druhé světové války. První větší bombardování zažilo město 30. dubna 1945, kdy na něj dopadly bomby víceméně omylem.

"Je možné, že došlo ke špatnému zacílení, pokud byly stíhačky pod leteckou palbou, udělaly manévr a bomba dolétla, kam neměla. Neměli zájem zničit město, chtěli ho ušetřit," podotkl historik. Nevybuchlá letecká bomba se podle něj před lety našla i u olomoucké Terezské brány.

Dnešní evakuace citelně zasáhla do života jedné z nejrušnějších tříd ve městě. O nálezu letecké pumy obyvatele města informovala auta s tlampači, lidé museli třídu ve směru k vlakovému nádraží či v opačném směru obcházet po vedlejších komunikacích. Vyklizeny byly také restaurace, kavárny, herny, obchody a firemní prostory.

Opáskované ulice lemovaly desítky lidí přihlížejících celému dění, řada z nich se však na policisty zlobila. "Jsem nemocná, mám antibiotika a potřebuji si doma lehnout," rozčilovala se žena středního věku, kterou policista odmítl pustit k domu za páskou.

Nález pumy zkomplikoval také provoz městské hromadné dopravy, protože po Masarykově třídě vede jedna ze dvou páteřních tramvajových tratí. Doprava na Masarykově třídě byla navíc zastavena v době, kdy je opravována spojnice na třídě Svobody.

Tramvaje jedoucí z Neředína proto v době uzavření Masarykovy třídy končily na zastávce v Palackého ulici, odkud cestující na nádraží odvážely autobusy. Ostatní tramvajové linky jezdily z Nové Ulice po trati, která vede přes tržnici a třídu Kosmonautů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy