Při autobusové nehodě na Šumpersku se zranilo 11 lidí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 5. 2012 16:44
V Rovensku se v úterý ráno převrátil autobus, na tři hodiny zastavil dopravu

Šumperk - Jedenáct lidí se v úterý ráno zranilo při nehodě polského autobusu na Šumpersku. Jedna žena měla zlomenou ruku, ostatní jen odřeniny.

Zájezdový autobus sjel do příkopu a převrátil se na bok, silnice mezi obcemi Rovensko a Postřelmůvek byla zhruba tři hodiny uzavřená.

V autobuse cestovalo včetně dvou řidičů 47 Poláků, kteří jeli domů ze zájezdu z Itálie.

Příčinu nehody policie vyšetřuje, závěry budou známy řádově za několik týdnů, podle dosavadních informací ale šlo o černou jízdu, řekl krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

"Nehoda byla ohlášena v 8:25. Autobus sjel mimo silnici do příkopu a převrátil se na bok," uvedl Bednařík. Cestující se z autobusu dostali zadním rozbitým oknem či únikovými východy. Při nehodě vznikla škoda asi 300 000 korun

Záchranná služba z místa odvezla sedm žen, a to na chirurgickou ambulanci v Zábřehu a do šumperské nemocnice.

"Dopadlo to dobře, šlo zejména o pohmožděniny, odřeniny, jedna ze zraněných měla zlomenou ruku. Všichni byli při vědomí," uvedl náměstek ZZS Olomouckého kraje Jan Weinberg.

Zhruba po třech hodinách byl na silnici kyvadlově obnoven provoz. "Kvůli tomu, že autobus bylo potřeba vyprostit, však provoz musel být odpoledne ještě jednou přerušen, nyní je již silnice průjezdná v plném rozsahu," řekl kolem 14:15 policejní mluvčí.

Policisté nehodu nadále vyšetřují. "Šestačtyřicetiletý řidič uvedl, že se vyhýbal protijedoucímu vozidlu a následně sjel ze silnice do příkopu. Dechová zkouška u něj byla negativní. Na základě prvotního šetření ale bylo zjištěno, že řidič měl nefunkční tachograf, který v době jízdy vykazoval dobu odpočinku. Nejdříve policistům tvrdil, že kartu z tachografu nelze vyjmout a v nestřežený okamžik se ji pokusil vyhodit," uvedl Bednařík.

Policisté budou podle něj muset při stanovení příčiny nehody mimo jiné počkat na výsledky znaleckých posudků a vyhodnotit výpovědi řidiče autobusu a cestujících.


Zobrazit na amapy.cz

 

Právě se děje

před 28 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy