Policie chce obžalovat pět lidí kvůli anabolikům na Mírově

ČTK ČTK
23. 6. 2015 14:45
Jde o jednoho bývalého dozorce, dva odsouzené a další dva lidi mimo věznici.
Věznice Mírov.
Věznice Mírov. | Foto: http://www.vscr.cz/

Olomouc - Policisté ukončili vyšetřování distribuce anabolik ve věznici v Mírově na Šumpersku a navrhli obžalovat pět lidí.

Jde o jednoho bývalého dozorce, dva odsouzené a další dva lidi mimo věznici.

S návrhem na obžalobu uzavřeli případ týkající se distribuce přípravků s anabolickými účinky již loni v červnu, žalobce jim ho však vrátil s tím, aby rozšířili trestní stíhání o další skutky.

Obžaloba by měla být podle dozorového státního zástupce Lva Nováka podána v nejbližších dnech.

Rozšíření o další skutky

Bývalý dozorce mírovské věznice je obviněn z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, všichni podezřelí jsou podle žalobce stíháni za výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, jeden z odsouzených je stíhán za podplácení.

"Policisté ukončili vyšetřování s návrhem na podání obžaloby. Počet obviněných i trestné činy jsou stejné, trestní stíhání je však rozšířeno o další skutky," uvedl Novák.

Podle žalobce by měla být obžaloba podána na začátku července.

"Předpokládám, že obžaloba podána bude. Kauzou by se poté měl zabývat šumperský okresní soud," doplnil Novák.

Zásah jménem Alcatraz

Policisté navrhli obžalovat pět obviněných již loni v červnu, o měsíc později jim však kauzu vrátil žalobce k došetření. Novák tehdy řekl, že je potřeba případ dodělat a trestní stíhání rozšířit.

Některé skutky nebyly postihnuty. Trestní stíhání podezřelých poté loni na podzim policisté po dalším vyšetřování rozšířili.

Případ odkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) na začátku předloňského roku. Rozsáhlá akce měla pracovní název Alcatraz.

Distribuce mezi odsouzené

Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013 na základě pátrání, při němž se ukázalo, že v káznici funguje distribuční síť.

"Dlouhodobě a za úplatu dodávala zakázané látky, které za pomoci vězňů distribuovala mezi odsouzené," uvedla tehdy mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Podle mluvčí mírovské věznice Kamily Válkové byl obviněný příslušník zproštěn výkonu služby.

Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává tresty zhruba 350 lidí; drtivá většina z nich je umístěna ve zvýšené ostraze.

V mírovské věznici si odpykávají své tresty i doživotně odsouzení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy