Pochod extremistů v Přerově končí bez větších problémů

ČTK ČTK
1. 5. 2013 18:00
Policisté řešili jedinou potyčku, té se ale radikálové neúčastnili
Pochod extrémistů Přerovem v roce 2011
Pochod extrémistů Přerovem v roce 2011 | Foto: Lukáš Drštička

Přerov - Nakonec bez vážnějších problémů skončil v Přerově s obavami očekávaný pochod pravicových radikálů. Na prvomájové shromáždění nacionalistů do města dorazily asi tři stovky příznivců.

V ulicích města shromáždění střežilo 700 policistů. Podle velitele akce Libora Krejčiříka šlo o největší středeční bezpečnostní opatření v zemi.

Mítink zahájil předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, účastníci pak vyrazili na pochod městem. Kolem 16. hodiny pochod skončil, policie do té doby nezaznamenala žádné problémy.

Akci hlídali těžkooděnci a vrtulník

Nacionalisté se sešli na náměstí TGM, jejich shromáždění bylo zaměřeno především na kritiku Evropské unie. Podle svolavatelů šlo o hlavní prvomájové shromáždění nacionalistů v letošním roce. Organizátoři pozvali i kolegy ze Slovenska.

Průvod, který prošel asi dvoukilometrovou trasu, po cestě doprovázel antikonfliktní tým a na všech křižovatkách stáli těžkooděnci. Nad hlavami extremistů po celou dobu létal policejní vrtulník.

Během cesty nenastaly žádné střety ani jiné problémy, při vstupu na náměstí ale policisté účastníkům zabavili pepřové spreje a obušky. Když radikálové došli zpět na náměstí TGM, akce skončila a její účastníci vyrazili do ulic.

Těžkooděnci se poté přesunuli k nádraží, v jehož okolí bydlí mnoho zdejších Romů. Tam se stal dosud jediný incident. "Dva místní občané ve věku 39 a 22 let zaútočili na muže, který nebyl účastníkem pochodu. Starší jej srazil pěstí k zemi a mladší do něj poté kopal. Muž byl převezen do nemocnice, oba útočníci byli zajištěni," řekla policejní koordinátorka Michaela Sedláčková. Šlo zřejmě o příslušníka levicových extremistů. Incident vyvolal napětí v tamní romské lokalitě, zhruba pět desítek Romů vyšlo ven, nakonec se však uklidnili a rozešli.

Policisté kvůli demonstraci hlídkovali v ulicích Přerova už od časných ranních hodin. "Do opatření se zapojili policisté z celé Moravy, Pardubického a Královehradeckého kraje a z Prahy. Máme také jízdní policii z jižní Moravy a ze Zlína, antikonfliktní tým a jeden vrtulník se záznamovým zařízením," řekl  novinářům velitel Krejčiřík.

Kromě těžkooděnců na pořádek v ulicích města dohlíželi příslušníci kriminální policie či eskortního oddílu. V pohotovosti byli také strážníci, hasiči a zdravotnická záchranná služba.

Dvoukilometrový pochod si extremisté naplánovali po celém centru Přerova, z náměstí TGM šli Kratochvílovou ulicí, ulicí Komenského, Havlíčkovou, Čechovou, přes Šířavu, Žerotínovo náměstí a Wilsonovou ulicí zpět na náměstí TGM.

Zmizela auta i kontejnery

"Trasa neprochází žádnou sociálně vyloučenou lokalitou a není avizována jako pochod proti Romům," uvedla policejní koordinátorka Michaela Sedláčková. Přesto se v částech města, kde Romové žijí, projevovala značná nervozita a romští obyvatelé vycházeli z domů na ulici.

Příjezd pravicových radikálů pocítili i obyvatelé města. Na trase pochodu zmizela auta, město nechalo odklidit veškeré kontejnery. V době pochodu byl na trase zastaven provoz, město také zrušilo několik zastávek MHD a nahradilo je jinými.

Extremisté už Přerov znají, naposledy tudy pochodovali před dvěma lety. Tehdy na bezpečnost dohlíželo rovněž na 700 policistů. O dva roky dříve se demonstrace účastnilo asi 700 lidí a akce tehdy skončila bitkou s policií.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy