Petici za Národní park Jeseníky podepsaly tisíce lidí

ČTK ČTK
1. 10. 2010 13:59
Na vyhlášení si ale počkají. Vznik stále není jistý

Olomouc - Petici, která se zasazuje o vznik Národního parku Jeseníky, podepsalo již 14 tisíc lidí.

Návrh na svém jednání v těchto dnech podpořil i Klub českých turistů Olomouckého kraje, sdělil zástupce petičního výboru Ondřej Bačík.

"Národní park přispěje k větší informovanosti a zájmu o Jeseníky. Věříme, že vyhlášení národního parku přispěje k zachování krásy Jeseníků pro další turistické generace," uvedl místopředseda oblastního výboru KČT Olomouckého kraje Jaroslav Venzara.

Ministerstvo: V nejbližší době se parku nedočkáte

Podle vedoucího oddělení národních parků na MŽP Martina Bílého má ministerstvo oblast Jeseníků uvedenou ve svých koncepčních materiálech jako území, které splňuje kriteria pro možné vyhlášení národního parku.

Aktivity za zřízení národního parku ale v současné době organizuje petiční výbor a zástupci ministerstva jsou na ně zváni jako účastníci diskuze.

"Vedení ministerstva dosud nerozhodlo, zda začne proces vyhlašování národního parku. Pokud by k takovému rozhodnutí došlo, jedná se o časově náročný proces, ke kterému ještě nemáme k dispozici všechny nezbytné podklady," uvedl Bílý.

Případnému vlastnímu projednávání návrhu na vyhlášení dle zákona by nutně předcházela komunikace se zástupci regionu, která v případě Křivoklátska trvala po celý rok 2009," dodal s tím, že proces nebude určitě zahájen v nejbližší době.

Plocha národní parku by podle iniciátorů petice měla zhruba 25 procent stávající CHKO, tedy necelých 200 kilometrů čtverečních, a park by se rozkládal mimo obce a obydlené části Jeseníků.

Iniciátoři petice si od vzniku národního parku slibují především větší ochranu přírody, ale i snadnější přístup ke státním a evropským financím.

Iniciativu vítá i Správa CHKO Jeseníky. Proti se v minulosti vyslovilo například Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, které se obává překážek při podnikání v oblasti cestovního ruchu. "Nicméně se nebráníme o věci dále jednat," uvedl předseda správní rady sdružení Jakub Kulíšek.

Nejstarším a zřejmě nejznámějším národním parkem v zemi je Krkonošský národní park. Největším národním parkem v ČR je Národní park Šumava, nejmladším je Národní park České Švýcarsko a primát nejmenšího drží Národní park Podyjí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy