reklama
 
 

Petici za Národní park Jeseníky podepsaly tisíce lidí

1. 10. 2010 13:59
Na vyhlášení si ale počkají. Vznik stále není jistý

Olomouc - Petici, která se zasazuje o vznik Národního parku Jeseníky, podepsalo již 14 tisíc lidí.

Návrh na svém jednání v těchto dnech podpořil i Klub českých turistů Olomouckého kraje, sdělil zástupce petičního výboru Ondřej Bačík.

"Národní park přispěje k větší informovanosti a zájmu o Jeseníky. Věříme, že vyhlášení národního parku přispěje k zachování krásy Jeseníků pro další turistické generace," uvedl místopředseda oblastního výboru KČT Olomouckého kraje Jaroslav Venzara.

Ministerstvo: V nejbližší době se parku nedočkáte

Podle vedoucího oddělení národních parků na MŽP Martina Bílého má ministerstvo oblast Jeseníků uvedenou ve svých koncepčních materiálech jako území, které splňuje kriteria pro možné vyhlášení národního parku.

Aktivity za zřízení národního parku ale v současné době organizuje petiční výbor a zástupci ministerstva jsou na ně zváni jako účastníci diskuze.

"Vedení ministerstva dosud nerozhodlo, zda začne proces vyhlašování národního parku. Pokud by k takovému rozhodnutí došlo, jedná se o časově náročný proces, ke kterému ještě nemáme k dispozici všechny nezbytné podklady," uvedl Bílý.

Případnému vlastnímu projednávání návrhu na vyhlášení dle zákona by nutně předcházela komunikace se zástupci regionu, která v případě Křivoklátska trvala po celý rok 2009," dodal s tím, že proces nebude určitě zahájen v nejbližší době.

Plocha národní parku by podle iniciátorů petice měla zhruba 25 procent stávající CHKO, tedy necelých 200 kilometrů čtverečních, a park by se rozkládal mimo obce a obydlené části Jeseníků.

Iniciátoři petice si od vzniku národního parku slibují především větší ochranu přírody, ale i snadnější přístup ke státním a evropským financím.

Iniciativu vítá i Správa CHKO Jeseníky. Proti se v minulosti vyslovilo například Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, které se obává překážek při podnikání v oblasti cestovního ruchu. "Nicméně se nebráníme o věci dále jednat," uvedl předseda správní rady sdružení Jakub Kulíšek.

Nejstarším a zřejmě nejznámějším národním parkem v zemi je Krkonošský národní park. Největším národním parkem v ČR je Národní park Šumava, nejmladším je Národní park České Švýcarsko a primát nejmenšího drží Národní park Podyjí.

autor: ČTK | 1. 10. 2010 13:59

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Olomoucký kraj

  reklama
  reklama
  reklama