Oslava má nyní u Loučky zvládnout i stoletou vodu

ČTK ČTK
19. 8. 2011 7:51
Povodí Moravy vybudovalo na řece nová protipovodňová opatření za 11,5 milionu korun
Kolem řeky vznikly opěrné zdi a hráze a zvýšila se i kapacita koryta.
Kolem řeky vznikly opěrné zdi a hráze a zvýšila se i kapacita koryta. | Foto: Vojtěch Černý

Dlouhá Loučka - Povodí Moravy vybudovalo na řece Oslavě nová protipovodňová opatření, která ochrání obec Dlouhá Loučka na Olomoucku. Práce si vyžádaly 11,5 milionu korun.

Kolem řeky vznikly opěrné zdi a hráze a zvýšila se i kapacita koryta. Lidé by měli být ochráněni až před stoletými průtoky.

"Protipovodňová ochrana řeší převedení stoletého průtoku přes zastavěnou část. Celková délka úprav dosahuje 1055 metrů," uvedla mluvčí podniku Veronika Slámová.

Impuls ke stavbě: Povodně 2006

Při povodni v roce 2006 vodohospodáři zaznamenali výrazné průsaky a na mnoha místech se voda přelila přes pravobřežní hrázku.

"Pravý břeh včetně původní selské hrázky byl zčásti odplaven a zdevastován, voda zaplavila několik nemovitostí na pravém břehu a také blízkou komunikaci," vysvětlil důvod stavebních úprav ředitel závodu Horní Morava David Fína.

Podle starosty Ladislava Koláčka byla právě povodeň v roce 2006 podnětem k úpravám. "Nyní jsou lidé s úpravami spokojeni, i když byly problémy s výkupy pozemků," uvedl Koláček.

Stavebníci při úpravách pročistili dvě lávky a jeden most, přičemž zachovali dvě vyústi. Pravobřežní stavbě zčásti ustoupily křoviny a stromy, které nahradila nová výsadba v počtu 130 kusů.

Protipovodňová opatření v Praze si můžete prohlédnout zde:

 

Právě se děje

Další zprávy