Olomoucký kraj zrušil povolení ke stavbě Šantovka Tower

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2014 15:36
Olomoučtí památkáři prý při udělení pochybili, proti rozhodnutí se nelze odvolat
Vizualizace výškové budovy Šantovka Tower
Vizualizace výškové budovy Šantovka Tower | Foto: SMC Deveopment a.s.

Olomouc - Krajský úřad Olomouckého kraje zrušil rozhodnutí památkářů magistrátu, kteří dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce.

Stanovisko magistrátu bylo v rozporu se zákony, řekla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Proti verdiktu hejtmanství, který zkomplikuje přípravu stavby výškové budovy, se nelze odvolat. Šantovka Tower má v Olomouci četné odpůrce, podle nichž výšková budova poškodí panorama města.

O kontrolu práce olomouckých úředníků, kteří na sklonku loňského roku stavbu Šantovky Tower povolili, požádal hejtmanství Národní památkový ústav (NPÚ). Stanovisko magistrátních památkářů se totiž lišilo od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí bylo důležité pro investora Šantovky, který tak mohl pokračovat v přípravě záměru.

Krajský úřad ale zjistil, že stanovisko magistrátních památkářů bylo vydáno v rozporu s řadou ustanovení správního řádu a zákona o státní památkové péči. "Jako příklad lze uvést špatnou identifikaci pozemků, na kterých má být stavba realizována, dále neplatnou plnou moc pro zástupce investora nebo nedostatečné odůvodnění či neodůvodnění přijatých závěrů," uvedla Navrátilová.

Mluvčí radnice Radka Štědrá řekla, že magistrát je rozhodnutím hejtmanství vázán. "Nyní žádné další správní řízení oddělení památkové péče v této věci nevede," uvedla Štědrá, podle kterého investor o vydání územního řízení ani stavebního povolení nepožádal.

Mluvčí projektu Šantovka Tower Juraj Aláč nechtěl rozhodnutí hejtmanství komentovat. "Stanovisko krajského úřadu musíme nejdříve prostudovat," řekl. Bez komentáře verdikt krajského úřadu ponechala i mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá, protože město zatím rozhodnutí neobdrželo.

Podle ředitele olomoucké pobočky NPÚ Františka Chupíka se krajský úřad v podstatných částech ztotožnil s výhradami NPÚ. "Litujeme času věnovaného konfrontaci se záměrem investora, který mohl být věnován hledání řešení přijatelného jak pro zájem památkové péče, tak budoucnost Olomouce. Za tristní považujeme úroveň řízení magistrátu v tak závažné problematice, jakou je otázka výškových budovy v blízkosti historického jádra," řekl Chupík.

Úředníci hejtmanství neřešili, zda Šantovka Tower naruší panorama Olomouce a zda je v souladu s památkovými zájmy. Odpůrci projektu tvrdí, že výšková budova panorama města poškodí. Proti její stavbě se vyslovila vědecká rada NPÚ, odborníci z Ústavu dějin umění i vědecká rada Filozofické fakulty UP. V Olomouci loni demonstrovaly stovky lidí, kterým se výšková budova v ochranném pásmu památkové rezervace nelíbí.

Nový územní plán s výškovými budovami nepočítá

Šantovka Tower má mít 22 pater a díky svým 75 metrům by se s radnicí dělila o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě. Její odpůrci tvrdí, že projekt je v rozporu se zásadami územního rozvoje kraje, které jsou nadřazeny územnímu plánu Olomouce.

Nový územní plán, který zatím nevstoupil v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace ani nepočítá. Náklady na stavbu Šantovky Tower developerská firma SMC Development odhaduje na 400 mil. Kč. Její zástupci nehodlali čekat na nový územní plán. Pokud by firma získala povolení na základě dosavadního plánu, mohla by začít stavět i poté, co vejde v platnost jeho nová verze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. O titul budou hrát přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky a Chorvatky.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy