Olomoucko odvolalo smogovou situaci. Příznivý stav by měl vydržet

ČTK ČTK
5. 1. 2016 7:34
Kvalita ovzduší na Olomoucku se zlepšila a meteorologové odvolali smogovou situaci. Koncentrace polétavého prachu se snížila na všech měřících stanicích pod limit. Stanice Olomouc, Přerov a Prostějov vykazují podle meteorologa stabilní hodnoty a není důvod se obávat, že by se situace zhoršila. Mírně nepříznivé rozptylové podmínky by během dneška však mohly ještě panovat na Šumpersku a Zábřežsku.
Ilustrační foto-
Ilustrační foto- | Foto: Tomáš Netočný

Olomouc - Meteorologové odvolali ráno smogovou situaci v Olomouckém kraji. Kvalita ovzduší se v regionu zlepšila, koncentrace polétavého prachu na všech stanicích jsou již pod limitem. Denní hodnoty koncentrace prachu se na stanicích pohybují do 35 mikrogramů na metr krychlový, limit je 50 mikrogramů.

Podle údajů odborníků klesly hodnoty pod 100 mikrogramů na všech stanicích k pondělním 17:00, podle vyhlášky se smogová situace může odvolat po 12 hodinách po poklesu z poslední stanice, pokud se podmínky nezhorší.

"Smogovou situaci jsme odvolali, byly splněny podmínky vyhlášky. Vypadá to, že rozptylové podmínky budou příznivé," uvedl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Na Šumpersku a Zábřežsku mohou být během úterý podle něj rozptylové podmínky sice mírně nepříznivé, stanice Olomouc, Přerov a Prostějov vykazují podle meteorologa stabilní hodnoty kolem 30 mikrogramů a není důvod se obávat, že by se situace zhoršila.

V Olomouci čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu klesly pod normu v pondělí ve 21:00, od té doby se hodnoty snižují.

Nejčistší vzduch je v Jeseníku

Nejčistší vzduch v kraji je tradičně v Jeseníku, stanice v tamních lázních naměřila ráno průměrnou koncentraci polétavého prachu 18 mikrogramů.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Olomoucký kraj v neděli večer, důvodem bylo to, že průměrná koncentrace prachu ve vzduchu dva dny po sobě překročila povolenou mez. Kvalita ovzduší se v regionu začala postupně zlepšovat od pondělního rána.

Smogovou situaci meteorologové odvolali také na Třinecku, dále však kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám platí smogová situace na Ostravsku, Karvinsku a části Frýdecko-Místecka, kde byla vyhlášena už na Nový rok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy