Olomouc si vydělává. Rozprodává historické nemovitosti

Michal Kalina
15. 9. 2011 8:19
Památkově chráněné paláce jdou do rukou soukromých podnikatelů
Radní plánují prodat i dům U Zlatého jelena, pokus o privatizaci Edelmannova paláce zatím nevyšel.
Radní plánují prodat i dům U Zlatého jelena, pokus o privatizaci Edelmannova paláce zatím nevyšel. | Foto: www.tourism.olomouc.eu

Olomouc - Opoziční zastupitelé kritizují rozhodnutí vládnoucí koalice v Olomouci prodávat historické nemovitosti v centru města.

Nejvíce námitek mají proti schválenému odprodeji památkově chráněného Ditrichštejnského paláce za osmdesát milionů korun soukromému podnikateli Ivanu Kyselému.

"Tento prodej je naprosto proti systému a proti koncepci hospodaření s majetkem města," sdělil České televizi zastupitel Miroslav Marek (KSČM). Názor podle Marka sdílí i řada jeho kolegů, proti nápadu vznikla mezi obyvateli i petice.

Radní však s námitky nesouhlasí, podle nich město získané peníze využije na důležité investice.

"V případě, že bychom nesouhlasili s prodejem, tak budeme muset výrazně redukovat rozpočet v oblasti investic," uvedl náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).

Podle Vlacha představuje částka třicetinásobek ročního výnosu z paláce, ve kterém kromě bytů sídlí také obchody, restaurace a galerie. Navíc nový majitel slíbil další investice do oprav objektu.

Další budovy mají následovat

Peníze z prodeje mají podle primátora Martina Novotného (ODS) jít na rekonstrukci výstaviště Flora nebo na stavbu nové tramvajové trati.

Město se v budoucnu hodlá zbavit i dalších historických budov, jako je dům U Zlatého jelena. Jeho hodnotu odhadují znalci na devadesát milionů.

Kvůli prodeji Edelmannova paláce, při kterém měla být část jeho ceny uhrazena soukromým pozemkem, obvinila policie v červenci znalkyni z křivé výpovědi a nepravdivého posudku.

Město mohlo podle vyšetřovatelů přijít při transakci o 23 milionů korun. Budova nakonec zůstala v majetku města.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy