Ochránci u Šternberku kontrolovali netopýry a přistihli rysa. Prozradily ho stopy ve sněhu

27. 4. 2016 11:32
V Olomouckém kraji u Šternberku ochránci přírody zaznamenali pohyb rysa ostrovida. Jeho stopy objevili ve sněhu na lesní cestě. Dosud jeho pohyb mapovali nebo předpokládali ve vyšších polohách Jeseníků. Rozsáhlé lesy v Nízkém Jeseníku a navazujícím vojenském prostoru Libavá jsou pro rysa podle odborníků vhodným prostředím s dostatkem kořisti. Zmapování jeho pohybu v nižších polohách bylo podle nich možné i díky plošnějšímu výzkumu.
Ochránci přírody zaznamenali při rozsáhlém mapování pohybu šelem na území Olomouckého kraje. (Ilustrační foto)
Ochránci přírody zaznamenali při rozsáhlém mapování pohybu šelem na území Olomouckého kraje. (Ilustrační foto) | Foto: Národní park Šumava

Olomouc - Ochránci přírody zaznamenali při rozsáhlém mapování pohybu šelem na území Olomouckého kraje kromě vlka také stopy rysa ostrovida. "Pohyb největší evropské kočkovité šelmy objevili u Šternberku," informoval Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.

Dosud jeho pohyb mapovali nebo předpokládali ve vyšších polohách Jeseníků. Právě tam zachytili na začátku roku pomocí fotopasti vlka obecného, do oblasti se vrátil po deseti letech. Ochránci sledují možný pohyb velkých šelem a kočky divoké v kraji od podzimu loňského roku.

Věrohodné důkazy o pohybu rysa ostrovida našli ochránci nedaleko Šternberku. "Při přesunu k jednomu ze zimovišť netopýrů, která pravidelně kontrolujeme, jsem ke svému překvapení objevil ve sněhu na lesní cestě stopy rysa ostrovida. Byly poměrně čerstvé, a tudíž zcela nezaměnitelné," uvedl Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Rozsáhlé lesy v Nízkém Jeseníku a navazujícím vojenském prostoru Libavá jsou pro rysa podle odborníků vhodným prostředím s dostatkem kořisti. Zmapování jeho pohybu v nižších polohách bylo podle nich možné i díky plošnějšímu výzkumu. "Nadmořská výška není pro zvíře směrodatná. Početné záznamy o jejich pohybu máme mimo CHKO v lesních oblastech, kde není tak intenzivní turistický ruch a je tam dostatečná plocha lesa," řekl zoolog Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti v Jeseníkách.

Vlk je v Jeseníkách po více než deseti letech

Na začátku roku se odborníkům podařilo zachytit na území Rychlebských hor a severní hranice CHKO Jeseníky také vlka. Pomohla jim k tomu soukromá fotopast, sami jich v terénu položili více než 60. V druhé polovině února dobrovolníci vlčích hlídek nalezli v dalších dvou místech v Rychlebských horách stopy, které s největší pravděpodobností patřily také vlkovi. "Jsou to první důkazy o pohybu vlka obecného v Jeseníkách po více než deseti letech," uvedl Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.

Při kontrole fotopastí bylo podle ochránců přírody zaznamenáno množství znaků svědčících o pobytu dalších zvláště chráněných druhů zvířat. Jde například o stopy vydry či údaje o jeřábkovi lesním, vzácném a nenápadném lesním ptáku. "Tato data zaznamenáváme do nálezové databáze a jsou pro nás cenná zejména při rozhodování o ochraně území," uvedl Šaj.

Hnutí Duha se na projektu monitoringu šelem podílí s lesníky, s Agenturou ochrany přírody či s Ostravskou univerzitou. Projekt monitoringu šelem v širší oblasti Jeseníků je podpořen grantem z Lichtenštejnska, Islandu a Norska. Podobné aktivity se dějí například i v Krkonoších, Beskydech nebo na Broumovsku. Za pět měsíců intenzivního terénního mapování vykonali ochránci 220 pochůzek o celkové délce 3500 kilometrů.

Vlci se množí v Německu a západním Polsku, bylo otázkou času, kdy se dostanou i do Česka, říká koordinátor ochrany velkých šelem Miroslav Kutal. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 47 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy