Nemocnice v Olomouckém kraji otevřou kurzy první pomoci

ČTK ČTK
19. 3. 2012 16:35
Ve šternberské nemocnici školení začne ve středu, účastníci zaplatí 300 korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Nemocnice ve Šternberku, ale i Přerově a Prostějově nabídnou veřejnosti kurzy nácviku první pomoci.

Povedou je odborníci z oddělení ARO.

Řekla to Hana Szotkowská, mluvčí skupiny Agel, kam nemocnice patří.

Pořádání kurzů přivítalo i vedení Zdravotní záchranné služby Olomouckého kraje, která osvětu také provádí. Podle jejího ředitele Ivo Mareše mají ale lidé z poskytování pomoci stále obavy.

"Zhruba před dvěma měsíci jsme kurzy zahájili v nemocnici v Šumperku. Protože se setkaly s velkým zájmem veřejnosti, rozhodli jsme se je nabídnout i v dalších nemocnicích v Olomouckém kraji," uvedla Szotkowská.

Ve šternberské nemocnici se školení poprvé uskuteční ve středu, účastníci zaplatí 300 korun. Během března kurzy začnou i v Přerově a Prostějově.

"Zájemce naučíme, jak správně postupovat při volání záchranné služby, jak pomoci při krvácení, šokových stavech a bezvědomí. Účastníci kurzu si prakticky vyzkouší život zachraňující úkony, jako je dýchání z úst do úst a masáž srdce na resuscitačním simulátoru," popsala náplň kurzu hlavní sestra Nemocnice Šternberk Lenka Neumannová.

Lidé se bojí, aby se nenakazili

V budoucnu kurz doplní také přednášky týkající se například sezonních úrazů či použití autolékárničky. "Účastníky kurzu naučíme, jak se například zachovat v případě uštknutí hadem, otravy hub, popálení nebo tonutí," doplnila sestra.

"Osvěta od specialistů je potřebná. My podobné kurzy děláme také v celém Olomouckém kraji na vyžádání různých firem či škol a podobně. Děláme také telefonicky asistované resuscitace, kdy naši pracovníci po telefonu lidem radí, jak mají pacientovi pomoci do našeho příjezdu," uvedl Mareš.

Dodal, že mezi lidmi stále panují obavy, bojí se například toho, že se mohou nakazit infekční nemocí. Podle něj přitom například pacientovi v bezvědomí může pomoci už jen to, pokud ho někdo dá do stabilizované polohy.

 

Právě se děje

Další zprávy