Z firmy na Olomoucku unikal čpavek, k evakuaci nedošlo

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2014 15:21
Pravděpodobně šlo o technickou závadu, při zásahu se zranili dva hasiči
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Libereckého kraje

Olomouc - V Medlově na Olomoucku unikl čpavek ze zásobníku firmy zabývající se výrobou mraženého pečiva. Podle předběžných informací uniklo zhruba 200 litrů této látky, zásobník měl podle hasičů objem 1000 litrů.

Do ovzduší se dostalo podle mluvčí hasičů jen malé množství chemikálie.

Při zásahu byli lehce zraněni dva hasiči. Podle starosty Medlova Jana Zahradníčka nebyla evakuace obce s 1500 obyvateli nutná. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že by byl spáchán nějaký trestný čin. Pravděpodobně šlo o technickou závadu.

Čpavek začal unikat v soukromé firmě po 09:00. Na místo vyrazilo několik jednotek hasičů s chemickým kontejnerem. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové látka unikla ze zásobníku ve strojovně.

"Celý zásah hasiči prováděli v protichemických oblecích, na místě bylo zřízeno dekontaminační pracoviště. Uniklý čpavek zůstal ve strojovně, do ovzduší se ho dostalo minimální množství. Proto nikdo ze zaměstnanců firmy ani z obyvatel Medlova nemusel být evakuován," řekla Hacsiková.

Hasiči uniklý čpavek ve strojovně zkrápěli roztříštěným proudem vody a následně ho jímali a přečerpávali do náhradních nádob. Hasičům se únik čpavku dopoledne podařilo zastavit, na místě zasahovali zhruba do 13:00.

"Při zásahu se zranili dva profesionální hasiči, kterým čpavek popálil ruce. Byli odvezeni do zdravotnického zařízení na ošetření. Jejich zranění není vážné," doplnila mluvčí.

Silný zápach, žádná otrava

Čpavek podle informací ČTK unikl ze zásobníku firmy Melites, která se zabývá výrobou a distribucí mraženého pečiva. Podle starosty obce Jana Zahradníčka stojí firma na okraji zástavby. "Byl jsem na místě, zaměstnanci už byli venku. Uniká to směrem mimo obec, závod leží na kraji Medlova. Je to spíše otázka zápachu než nějakého otrávení," řekl starosta.

Podle krajské policejní mluvčí nemá v tomto případě policie podezření na spáchání trestného činu. "Vypadá to na poruchu ventilu," řekla mluvčí Marie Štrbáková.

Podobný případ řešili hasiči v Olomouckém kraji v říjnu roku 2012, kdy čpavek unikl z areálu prostějovské firmy ProFrost zabývající se výrobou hluboce zmraženého pečiva. Látka unikla ve strojovně výrobní haly, příčinou byla zřejmě závada na zařízení. V hale naměřili tehdy hasiči životu nebezpečné hodnoty, lidé v okolí však v ohrožení nebyli.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni. V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty".

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy