Na Libavé se vylíhl orel. V Česku poprvé po sto letech

ČTK ČTK
31. 5. 2013 9:26
Úspěšné zahnízdění orla skalního považují odborníci za zcela unikátní

Libavá - Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku se vylíhlo mládě orla skalního.

Podle odborníků se tak stalo na území České republiky poprvé po více jak sto letech. Úspěšné zahnízdění tohoto dravce tak považují za zcela unikátní.

Oba rodiče pocházejí ze Slovenska, hnízdo mají ornitologové stále pod kontrolou. Informoval o tom vedoucí projektu Návrat orla skalního do České republiky Petr Orel.

"Po sedmi letech realizace projektu a po více než sto letech vůbec se narodilo na území ČR mládě orla skalního. První neúspěšné hnízdění na Moravě jsme zaznamenali již v roce 2010, následně pak v roce 2011. Loňský rok byl naopak velmi špatný a zaznamenali jsme nenahraditelné ztráty zmizením orlího páru a zástřelem samce Urbana," uvedl vedoucí projektu ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku.

Orel narozený ve vojenském prostoru na rozmezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje je starý dva týdny. Podle odborníků je možné, že nejkritičtější období už překonal.

"Dokud nebude kroužit v údolí u hnízda, tak vyhráno nemá a vyhráno nebude mít úplně nikdy, protože nástrah od lidí je velké množství," podotkl Orel.

Orlí pár, který úspěšně hnízdí, není utvořený z vypuštěných mláďat. Jsou to čtyřletí jedinci narození na Slovensku. Samice Libavá se narodila v Nízkých Tatrách a samec Slávek pochází z Malé Fatry.

"Samci zpravidla pohlavně dospívají v pěti či šesti letech, tento pár dokládá, že i čtyřletí jedinci mohou být zcela vyzrálí," míní vedoucí projektu.

Dodal, že orlí pár je mezi sebou harmonicky sladěn, samec nyní pečlivě střeží hnízdo s mládětem a vzorně se také stará o přísun potravy.

Podmínky nejsou ideální

Zahnízdění orla považují za unikátní i jeho kolegové.

"Hnízdiště je doloženo po mnoha desítkách let. Orli se na území České republiky velice vzácně vyskytují, zalétávají sem ze Slovenska, podmínky tady pro ně nejsou zcela ideální. Dříve, když bylo hodně lesů, hnízdili v Jeseníkách či v Beskydech," řekl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Projekt Návrat orla skalního přinesl odborníkům podle jejich slov řadu cenných poznatků i nová fakta. Vyplývá z nich například, že tito dravci mají silně vyvinuté sociální chování. Dobře o sobě vědí i na velmi velké vzdálenosti a svým způsobem mezi sebou komunikují.

Podle Orla projektem odborníci nastartovali předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality v ČR.

Program zaměřený na návrat orlů do Beskyd začal v roce 2006 a na starosti jej mají především bartošovičtí ochránci přírody.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy