Na Libavé se vylíhl orel. V Česku poprvé po sto letech

ČTK ČTK
31. 5. 2013 9:26
Úspěšné zahnízdění orla skalního považují odborníci za zcela unikátní

Libavá - Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku se vylíhlo mládě orla skalního.

Podle odborníků se tak stalo na území České republiky poprvé po více jak sto letech. Úspěšné zahnízdění tohoto dravce tak považují za zcela unikátní.

Oba rodiče pocházejí ze Slovenska, hnízdo mají ornitologové stále pod kontrolou. Informoval o tom vedoucí projektu Návrat orla skalního do České republiky Petr Orel.

"Po sedmi letech realizace projektu a po více než sto letech vůbec se narodilo na území ČR mládě orla skalního. První neúspěšné hnízdění na Moravě jsme zaznamenali již v roce 2010, následně pak v roce 2011. Loňský rok byl naopak velmi špatný a zaznamenali jsme nenahraditelné ztráty zmizením orlího páru a zástřelem samce Urbana," uvedl vedoucí projektu ze záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku.

Orel narozený ve vojenském prostoru na rozmezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje je starý dva týdny. Podle odborníků je možné, že nejkritičtější období už překonal.

"Dokud nebude kroužit v údolí u hnízda, tak vyhráno nemá a vyhráno nebude mít úplně nikdy, protože nástrah od lidí je velké množství," podotkl Orel.

Orlí pár, který úspěšně hnízdí, není utvořený z vypuštěných mláďat. Jsou to čtyřletí jedinci narození na Slovensku. Samice Libavá se narodila v Nízkých Tatrách a samec Slávek pochází z Malé Fatry.

"Samci zpravidla pohlavně dospívají v pěti či šesti letech, tento pár dokládá, že i čtyřletí jedinci mohou být zcela vyzrálí," míní vedoucí projektu.

Dodal, že orlí pár je mezi sebou harmonicky sladěn, samec nyní pečlivě střeží hnízdo s mládětem a vzorně se také stará o přísun potravy.

Podmínky nejsou ideální

Zahnízdění orla považují za unikátní i jeho kolegové.

"Hnízdiště je doloženo po mnoha desítkách let. Orli se na území České republiky velice vzácně vyskytují, zalétávají sem ze Slovenska, podmínky tady pro ně nejsou zcela ideální. Dříve, když bylo hodně lesů, hnízdili v Jeseníkách či v Beskydech," řekl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Projekt Návrat orla skalního přinesl odborníkům podle jejich slov řadu cenných poznatků i nová fakta. Vyplývá z nich například, že tito dravci mají silně vyvinuté sociální chování. Dobře o sobě vědí i na velmi velké vzdálenosti a svým způsobem mezi sebou komunikují.

Podle Orla projektem odborníci nastartovali předpokládaný posun karpatské populace orlů skalních na vhodné lokality v ČR.

Program zaměřený na návrat orlů do Beskyd začal v roce 2006 a na starosti jej mají především bartošovičtí ochránci přírody.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

Další zprávy