U Litovle se srazil autobus plný dětí s nákladním vozem. Zranění utrpělo osmnáct lidí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 6. 2019 17:31
Celkem 18 lidí, hlavně dětí, bylo dnes zraněno při odpolední nehodě autobusu a kamionu na D35 u Litovle na Olomoucku, sdělil mluvčí krajské záchranné služby Pavel Lampa. Většinou šlo o nezletilé pacienty, utrpěli převážně lehká poranění. Na místě byli zraněni také čtyři dospělí, tři z nich utrpěli středně těžká poranění a řidič autobusu byl zraněn těžce. Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka se nehoda stala poté, co autobus narazil zezadu do kamionu. Dálnice ve směru na Mohelnici je zhruba od 15:00 uzavřená.
U Litovle se srazil autobus plný dětí s nákladním vozem. Zranění utrpělo patnáct lidí | Video: Ttwitter/HZS Olomouckého kraje

"Celkově jsme na místě ošetřili a následně do olomoucké fakultní nemocnice transportovali 18 zraněných, z čehož drtivá většina byli nezletilí pacienti. Jejich charakter zranění byl v drtivé většině lehký, jednalo se zejména o odřeniny a pohmožděniny. Všichni nezletilí pacienti byli stabilní a bez ohrožení základních životních funkcí," uvedl mluvčí záchranné služby.

Z dospělých utrpěli tři lidé středně těžká poranění. "Jeden měl vážné zranění a byl letecky transportován do Fakultní nemocnice Olomouc na oddělení urgentního příjmu, šlo o řidiče autobusu," doplnil Lampa.

Podle informací cestovali v autobuse malí fotbalisté kolem deseti let věku. "Řidič autobusu, který byl zaklíněn, byl vážně zraněn. Vyprostili jsme ho a předali záchranné službě," uvedl mluvčí hasičů.

Podle mluvčího záchranné služby šlo o mimořádnou událost, na místě zasahovaly posádky záchranných služeb z celého okolí včetně letecké záchranné služby. Dohromady to bylo šest výjezdových skupin zdravotnické záchranné služby a dvě převozové služby.

"Na místo události vzhledem k vysokému počtu zraněných, který byl postupně hlášen, jsme vyslali také okolní letecké záchranné služby z Brna a Ostravy, které jsme nakonec po dojezdu na místo události odvolali, neboť nebyl předpoklad transportu pacientů na odborná pracoviště do Brna a Ostravy," doplnil Lampa.

Mluvčí policie Jiřina Vybíhalová uvedla, že nehoda se stala kolem 15:00 na dálnici ve směru z Olomouce na Mohelnici na 253. kilometru. Provoz ve směru z Olomouce na Mohelnici je odkláněn exitem 253 na Litovel, zpět na D35 se mohou řidiči vracet exitem 248, uvedla policie.

Hasiči na místo poslali kvůli nehodě a počtu zraněných krizového interventa, na místo zamířil i náhradní autobus. Podle Twitteru hasičů dopraví náhradní evakuační autobus zbylou část cestujících zpátky do místa výjezdu v Prostějově. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Na Berounsku se srazil autobus s osobním autem

Další nehoda autobusu se stala v úterý na silnici druhé třídy nedaleko obce Železná na Berounsku. Autobus se zde srazil s osobním automobilem. Pět lidí se zranilo, z toho jeden těžce a další středně těžce. Z autobusu uniklo do blízkého potoka a pole zhruba 350 litrů nafty, sdělili mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel, policie Jana Šteinerová a záchranné služby Petra Effenbergerová.

Řidiče auta museli vyprošťovat hasiči, těžce zraněný byl vrtulníkem přepraven do nemocnice. Hasiči ho z vozu vyprošťovali asi sedm minut.

"Zaklíněný řidič utrpěl vážná mnohačetná poranění včetně poranění hlavy, byla u něj nutná intenzivní lékařská péče. Po připojení na umělou plicní ventilaci byl letecky transportován do Ústřední vojenské nemocnice," řekla Effenbergerová.

Na místě záchranáři ošetřovali také středně zraněnou ženu. "Utrpěla poranění hlavy, zasahující lékař měl podezření na otřes mozku. Po ošetření byla žena transportována do kladenské nemocnice," dodala Effenbergerová. Není jasné, zda šlo o spolujezdkyni z osobního auta nebo cestující z autobusu.

Záchranáři na místě ošetřovali i tři cestující z autobusu s lehkými zraněními. "Jejich stav nevyžadoval transport do nemocnice," dodala mluvčí.

Nehoda se stala před 14:45, silnice je v místě uzavřená. "Policisté dopravu odklánějí po přilehlých komunikacích," řekla Šteinerová. Na místo míří kvůli úniku nafty zástupci vodoprávního úřadu. Hasiči nyní pomáhají zamezit dalšímu šíření nafty do okolí.

 

Právě se děje

Další zprávy