Muž si odsedí pět let za nelegální ochod s lihem

ČTK ČTK
13. 2. 2014 11:20
Odsouzený Sedlařík je navíc jedním z hlavních vyšetřovaných v metanolové kauze
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci uložil jednateli Verdany Robertu Sedlaříkovi za nelegální obchody s lihem pětiletý trest. Jde o stejnou výši, jakou muž dostal u zlínského krajského soudu.

Kromě šestiletého zákazu činnosti odvolací soud navíc rozhodl o propadnutí milionového majetku. Jde o stavby, pozemky a byty. Vyhověl tak návrhu státního zástupce.

Podle rozsudku muž připravil stát na spotřební dani o 12 milionů korun. Společnost Verdana z Bystřice pod Hostýnem je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku.

Sedlařík půjde do vězení za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle rozsudku měl ve zlínském skladu přes 42 tisíc litrů lihu, k němuž nevedl řádnou účetní evidenci a nepřiznal a nezaplatil z něj spotřební daň. Sedlařík vinu odmítal.

K soudu byl převezen z olomoucké vazební věznice, před soudem nevypovídal. Prostřednictvím svého obhájce žádal, aby byl případ vrácen ke krajskému soudu. Již dříve tvrdil, že zboží nakupuje už se spotřební daní, kterou platil výrobce - Likérka Drak.

Ve skladu údajně bylo asi jen 20 palet dodaných společností Vapa Drink, k nimž prý neobdržel doklady. V tomto zboží byl objeven metanol.

Jméno firmy Verdana se stalo známým předloni v souvislosti s metylalkoholovou aférou. Sedlařík byl později obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a je jedním z 31 lidí, kteří figurují v hlavní větvi metanolové kauzy. Stíhání nakonec neunikl ani jednatel Likérky Drak.

Pavel Čaniga skončil ve vazbě po lednovém policejním zátahu na Moravě v souvislosti s nelegálním lihem. Podle policistů takzvaná lihová mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy