Muž podstrčil lidem smlouvy, jimiž je připravil o domy

ČTK ČTK
18. 12. 2013 13:02
Obžalovaný teď stanul před olomouckým krajským soudem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Olomouc - Před olomouckým krajským soudem stanul šestatřicetiletý muž obžalovaný z toho, že připravil několik lidí z Rožnova pod Radhoštěm o jejich nemovitosti.

Podle obžaloby využíval jejich nepozornosti při podpisu smluv. Pod záminkou poskytnutí půjčky či opravy domů jim prý podsouval smlouvy o prodeji domů. Škodu vyčíslil žalobce na sedm milionů korun, o dalších šest milionů korun se údajně snažil dalšího poškozeného připravit. Muži hrozí mnohaleté vězení.

Podle státního zástupce Karla Studeného připravil muž obžalovaný z podvodu o domy a pozemky lidi ve čtyřech případech a v jednom případu se o to pokusil. Nejprve přišli údajně o dům v hodnotě 2,8 milionu korun manželé, kterým v listopadu 2010 sliboval půjčit peníze.

"Předstíral jako věřitel uzavření písemné smlouvy o půjčce s dlužníky, avšak k podpisu připravil a předložil poškozeným písemné vyhotovení kupní smlouvy, jejímž předmětem byl prodej nemovitostí, a to rodinného domu, včetně pozemků v Rožnově pod Radhoštěm," uvedl státní zástupce.

Dalším manželům z Rožnova sliboval, že jejich nemovitost v hodnotě dvou milionů korun odkoupí a zpětně jim ji pronajme. Využil přitom rovněž jejich nepozornosti, předložil jim kupní smlouvu, ve které stálo, že cena byla již uhrazena. Po rekonstrukci rodinný dům a pozemky prodal. Poškozeným zůstala pouze částka 330 tisíc korun, kterou si od obžalovaného půjčili.

Další ženu údajně připravil o pozemky, i ta údajně podepsala smlouvu, o které si myslela, že se týká půjčení peněz. Na konci roku 2010 přišel o svůj dům podle žalobce další muž. 

Tomu obžalovaný sliboval dům opravit, místo smlouvy týkající se rekonstrukce mu však prý rovněž podsunul kupní smlouvu na prodej nemovitosti za 1,6 milionu korun. Ještě tentýž den podal u katastrálního úřadu návrh na povolení zápisu vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Chtěl auto, málem přišel o bydlení

Podobný postup se pokusil údajně použít i v posledním případě. Předstíral, že muži pronajme auto, k podpisu však připravil kupní smlouvu na jeho rodinný dům za kupní cenu šest milionů korun. Muž si však kupní smlouvu přečetl a odmítl ji podepsat.

Obžalovaný před soudem tvrdil, že měl prosperující stavební firmu a lidem půjčoval peníze. V jednom z případů prý muži půjčil 720 tisíc korun, zbylé peníze za prodej domu, na kterém se prý domluvili, mu předával údajně v hotovosti ve splátkách.

"Peníze jsem neměl v bance, měl jsem je v hotovosti doma. Jsem z vesnice," reagoval obžalovaný na dotaz soudce, odkud peníze bral.

V případu se připojili i poškození, kteří žádají po obžalovaném náhradu škody. Kauzou se bude olomoucký krajský soud zabývat do pátku.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Izraelští poslanci nenašli nového premiéra, v březnu se budou konat další volby

Izraelským poslancům se ve středu ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra. Mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.

Debata o zákonu, který stanoví náležitosti příštích voleb, v parlamentu stále trvá. Volby by se podle agentury AFP měly uskutečnit 2. března.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy