Muž napadl bezdomovce, ten po útoku zemřel. Soud zmírnil útočníkovi trest na 10 let

ČTK ČTK
26. 9. 2018 11:42
Incident se stal loni v polovině října. Obžalovaný se k bití přiznal, samotnou vraždu však popíral.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Olomouc - Olomoucký vrchní soud snížil o dva roky na deset let trest pětadvacetiletému Jiřímu Christovi za loňskou smrt bezdomovce ve Šternberku na Olomoucku.

Podle odvolacího soudu nešlo v tomto případě o vraždu, ale o těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Christ svého známého podle rozsudku brutálně napadl na odlehlém místě u chaty, kterou muži obývali. Útok byl razantní, oběť zemřela na otok mozku. Obžalovaný se k bití přiznal, samotnou vraždu však popíral.

Proti původnímu rozsudku se odvolal pouze obžalovaný. "Stejně jako soud prvního stupně jsme neměli pochybnosti o tom, že to byl právě obžalovaný, kdo poškozeného velmi intenzivně fyzicky napadl. Přesto jsme z podnětu obžalovaného celý rozsudek zrušili. Máme za to, že nebylo bez důvodných pochybností prokázáno, že obžalovaný byl alespoň srozuměn s tím, že může u poškozeného fyzickým útokem dojít k smrti," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik.

Muži obžalovanému původně z vraždy hrozilo deset až 18 let. Překvalifikováním trestného činu na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti se mu sazba snížila na osm až 16 let. Christa zároveň vrchní soud poslal do věznice se zvýšenou ostrahou, doplnil Cik.

Incident se stal loni v polovině října. Předchozího konfliktu se zúčastnili čtyři bezdomovci včetně otce obžalovaného, kteří na místě ve velkém popíjeli víno. Christ se nakonec rozhodl spory vyřešit útokem. Podle žalobce svého známého napadl dvěma desítkami úderů pěstí do obličeje, muže poté po jeho sražení na zem obžalovaný také kopal do hlavy a hrudníku. Bití podle kriminalistů trvalo dlouho, podle výsledků pitvy jen na hlavu směřovalo nejméně 20 ran. Muž měl polámaná žebra a utrpěl pneumotorax.

Po útoku se napadený ještě vzpamatoval a zůstal s ostatními sedět u ohně. "Poté se jeho tři kolegové odebrali spát na chatu, napadený zůstal sedět u ohně. V noci se útočník vzbudil a šel se na něj podívat. Zjistil, že krvácí z uší, nosu, chrčí a nereaguje. Vrátil se však zpět a usnul," popsal případ již dříve vedoucí odboru obecné kriminality Jan Lisický. Když napadeného bezdomovce muži následující den našli ležet u ohně, už nedýchal.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy