Mladík brutálně zavraždil své prarodiče, u soudu se přiznal. Dostal výjimečný trest 24 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2016 11:52
Čtyřiadvacetiletý Tomáš Francl si za zvlášť brutální vraždu svých prarodičů od soudu odnesl 24 let za mřížemi. Mladík své oběti podle obžaloby napadl loni v červnu v bytě, kde s nimi žil. Jeho prarodiče v době útoku spali. Podle soudu jde o výjimečně závažnou věc, vražd se mladík podle rozsudku dopustil zvlášť surovým způsobem. Motiv jeho činu se nepodařilo přesně zjistit.
Tomáš Francl si za vraždu svých prarodičů odsedí 24 let.
Tomáš Francl si za vraždu svých prarodičů odsedí 24 let. | Foto: ČTK

Olomouc - Za loňskou dvojnásobnou vraždu manželů v Tovačově na Přerovsku potrestal olomoucký krajský soud čtyřiadvacetiletého Tomáše Francla výjimečným trestem 24 let vězení.

Mladík své oběti podle obžaloby napadl loni v červnu v bytě, kde s nimi žil. Jeho prarodiče v době útoku spali. Babičku nejprve rdousil a následně ji ubodal, svému dědečkovi zasadil ránu nožem do krku, oba na místě vykrváceli. Vrah jim poté ukradl peníze a utekl. Mladík se k činu přiznal. Svým činem si zřejmě vybil zlost vůči své bývalé přítelkyni.

Podle soudce Aleše Vašků šlo o výjimečně závažnou věc, vražd se mladík podle soudu dopustil zvlášť surovým způsobem. Polehčující okolností bylo podle soudce jen jeho doznání, podle soudu ani neprojevil upřímnou lítost.

"Jsou zde splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu. S ohledem na okolnosti celého případu, způsob provedení činu i pohnutky obžalovaného je závažnost jeho činu velmi vysoká," uvedl soudce. Podle znalců je navíc jeho resocializace snížena.

Také žalobkyně Alice Zatloukalová poukázala na surovost útoku. "Babičku škrtil poměrně intenzivním způsobem, řádově několik minut. Žena musela prožívat poměrně velké útrapy. Poté si vzal velmi masivní kuchyňský nůž a na bezbrannou zaútočil do krku, následovaly další poměrně razantní údery do hrudníku. Jedna z ran byla hluboká až 20 centimetrů," uvedla žalobkyně. Stejně jako Francl si ponechala lhůtu na odvolání.

Obhájce naopak apeloval, aby soud zohlednil, že se obžalovaný sám vydal policii a k činu se přiznal. "Mrzí mě to, co se stalo. Ublížil jsem svým nejbližším, znamenali pro mě všechno, v životě mi pomáhali, když jsem potřeboval. Nenapadlo by mě, že kvůli nevydařenému vztahu někomu ublížím, omlouvám se celé rodině," uvedl Francl. Líčení přihlížela i jeho rodina, mnozí během jednání při popisu jeho činu plakali.

Vrah neprojevil žádné pochopení ani soucit

Francl, který byl dopaden záhy po činu, tvrdil, že nešlo o vraždu s rozmyslem, to však soud na základě okolností jeho činu vyvrátil. Poukázal i na to, že před samotnou vraždou babičky si rozsvítil lampičku, aby na ni dobře viděl.

Znalci u něj žádnou duševní poruchu nenašli. Motivem podle psychologů mohl být vztek vůči jeho bývalé přítelkyni, který se rozhodl vybíjet na někom jiném. "Neprojevil žádné pochopení a žádný soucit s poškozenými, kteří k tomu nezavdali žádnou příčinu," odsoudil jej soudce. Poukázal i na to, že prarodiče mu poskytli zázemí a ani samotnému útoku žádný konflikt nepředcházel.

Soudce odsoudil i chování mladíka po vraždě. Francl se před soudem přiznal, že po vraždách vypáčil skříň a odcizil prarodičům zhruba 50 tisíc korun. Bezprostředně po činu odjel taxíkem do nočního klubu v Prostějově. Peníze svých prarodičů utratil pobytem v klubu, koupáním v akvaparku, jídlem, ale i nákupem hodinek pro prostitutku. O vraždě babičky a dědy se postupně svěřil třem dívkám. Teprve poslední kontaktovala policii.

Dvojnásobné vraždy jsou v Olomouckém kraji ojedinělé, naposledy obdobnou tragédii vyšetřovali policisté v roce 2009 v Přerově. Případ manželů, jejichž těla se stále nenašla, není dosud vyřešen.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy