Místo košů postaví Olomouc podzemní kontejnery

ČTK ČTK
6. 10. 2011 8:14
Nové nádoby na tříděný odpad vzniknou v městské památkové zóně do června
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: www.ktech.cz

Olomouc - Obyvatelé Olomouce budou moci vyhazovat tříděný odpad do nových speciálních kontejnerů pod zemí. Do konce června příštího roku by měly vzniknout v městské památkové rezervaci.

V současné době mohou separované odpadky odkládat do menších nádob a jen v omezené míře. Radnice chce na stavbu podzemních kontejnerů částečně využít dotace z Evropské unie. Podle předběžných odhadů se nákladu budou pohybovat okolo tří milionů korun.

V památkové rezervaci nelze umístit běžné odpadkové kontejnery na tříděný odpad. Některé jsou se souhlasem vlastníkům domů ve společných prostorech nemovitostí, obyvatelům však nestačí.

Nové nádoby na použitý papír, plast a sklo budou postaveny v Aksamitově a Lafayettově ulici a na třídě Svobody. Na dodání kontejnerů vypsalo město Olomouc tendr.

Obyvatelé Olomouce loni vytřídili téměř šest tisíc tun odpadu, což je o devět procent více než v roce 2009. Zároveň ale vyhodili i více směsného odpadu. Technické služby pak odvezly necelých sedmnáct tisíc tun odpadu. V roce 2009 to pak bylo o 550 tun méně.

Další podzemní kontejnery už několik let využívají obyvatelé Uničova na Olomoucku. Jejich počet chce město i nadále zvyšovat.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy