Manžele hledají tři roky. Zatím je za mrtvé neprohlásí

ČTK ČTK
16. 7. 2012 14:52
Manželé zmizeli v listopadu 2009. Zbyly po nich krvavé stopy, těla se nenašla

Přerov - Manželé z Přerova, po nichž se už tři roky pátrá a z jejichž vraždy jsou obžalováni dva lidé, zatím nebudou prohlášeni za mrtvé.

Předseda přerovského soudu, který má o prohlášení za mrtvé rozhodnout, chce počkat na verdikt vrchního soudu o vině či nevině obžalovaných.

K vrchnímu soudu se odvolala žalobkyně, poté co olomoucký krajský soud v pátek Hanu Nárožnou a jejího syna Pavla zprostil obžaloby z vraždy pro nedostatek důkazů. Soud však zároveň uvedl, že si je jist násilnou smrtí obou pohřešovaných.

"Řízení přeruším do pravomocného rozhodnutí v trestní věci. Trestní spis je nepochybně velmi obsáhlý, zatím mi ho nikdo nepůjčil a zřejmě nepůjčí do pravomocného vyřízení. Počkám na odvolání u vrchního soudu, až se věc uzavře," řekl předseda přerovského okresního soudu Jan Novák.

Podotkl přitom, že je vázán výrokem soudu. Pokud by soud obžalované uznal vinnými z vraždy, rozhodnutí by bylo pro něj závazné.

"Tím, že byli zproštěni obžaloby a někde v odůvodnění je, že soud má za to, že mrtví jsou, je to pro mne pomocné, mohu se o to opřít, nezbavuje mne to však povinnosti zkoumat věci dál," doplnil soudce.

Důchody, pohřeb, dědické řízení

Prohlášení soudu má dopad především na praktické stránky života i na život pozůstalých.

Roli to hraje například při vyplácení důchodů, své příbuzné nemůže jejich rodina oficiálně pohřbít či se vypořádat s dědickým řízením. I rodinný dům, kde se prý vražda odehrála, stále zeje prázdnotou.

"Chápu, že je to nepříjemné a dlouhotrvající. Obávám se, že kdybych nyní za tohoto stavu nějak rozhodl, neprojde to přes krajský soud, nebude tam spousta věcí objasněných," dodal soudce Novák.

Pravomocné rozhodnutí v případu se dá očekávat až ke konci letošního roku.

Podle soudce olomouckého krajského soudu Vladimíra Hendrycha, který v kauze po ročním projednávání rozhodl v pátek, se dá jen vypracování rozsudku očekávat až během následujících dvou měsíců.

"Je to velmi složitá věc, hodně důkazů, troufnu si tvrdit, že rozsudek bude napsán až na přelomu září a října, není to nic krátkodobého," řekl soudce Hendrych.

V nejbližší době nelze čekat ani rozhodnutí vrchního soudu ke stížnosti žalobkyně ohledně propuštění obou obžalovaných z vazby.

Chyběly důkazy

Manželé zmizeli v listopadu 2009. V jejich rodinném domě po nich zbyly pouze krvavé stopy na stěnách a podlaze, těla se ani po téměř třech letech od zmizení nenašla.

Žalobkyně vinila z jejich smrti bývalou manželku jedné z obětí Hanu Nárožnou s jejich společným synem Pavlem.

Podle ní pár zavraždili, těla naložili do osobního auta a odvezli na neznámé místo.

Soud však oba zprostil obžaloby, pro jejich odsouzení neměl důkazy. V rukou měl pouze řadu nepřímých důkazů. Oba obžalovaní po celou dobu vinu odmítali.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy