Manžele hledají tři roky. Zatím je za mrtvé neprohlásí

ČTK ČTK
16. 7. 2012 14:52
Manželé zmizeli v listopadu 2009. Zbyly po nich krvavé stopy, těla se nenašla

Přerov - Manželé z Přerova, po nichž se už tři roky pátrá a z jejichž vraždy jsou obžalováni dva lidé, zatím nebudou prohlášeni za mrtvé.

Předseda přerovského soudu, který má o prohlášení za mrtvé rozhodnout, chce počkat na verdikt vrchního soudu o vině či nevině obžalovaných.

K vrchnímu soudu se odvolala žalobkyně, poté co olomoucký krajský soud v pátek Hanu Nárožnou a jejího syna Pavla zprostil obžaloby z vraždy pro nedostatek důkazů. Soud však zároveň uvedl, že si je jist násilnou smrtí obou pohřešovaných.

"Řízení přeruším do pravomocného rozhodnutí v trestní věci. Trestní spis je nepochybně velmi obsáhlý, zatím mi ho nikdo nepůjčil a zřejmě nepůjčí do pravomocného vyřízení. Počkám na odvolání u vrchního soudu, až se věc uzavře," řekl předseda přerovského okresního soudu Jan Novák.

Podotkl přitom, že je vázán výrokem soudu. Pokud by soud obžalované uznal vinnými z vraždy, rozhodnutí by bylo pro něj závazné.

"Tím, že byli zproštěni obžaloby a někde v odůvodnění je, že soud má za to, že mrtví jsou, je to pro mne pomocné, mohu se o to opřít, nezbavuje mne to však povinnosti zkoumat věci dál," doplnil soudce.

Důchody, pohřeb, dědické řízení

Prohlášení soudu má dopad především na praktické stránky života i na život pozůstalých.

Roli to hraje například při vyplácení důchodů, své příbuzné nemůže jejich rodina oficiálně pohřbít či se vypořádat s dědickým řízením. I rodinný dům, kde se prý vražda odehrála, stále zeje prázdnotou.

"Chápu, že je to nepříjemné a dlouhotrvající. Obávám se, že kdybych nyní za tohoto stavu nějak rozhodl, neprojde to přes krajský soud, nebude tam spousta věcí objasněných," dodal soudce Novák.

Pravomocné rozhodnutí v případu se dá očekávat až ke konci letošního roku.

Podle soudce olomouckého krajského soudu Vladimíra Hendrycha, který v kauze po ročním projednávání rozhodl v pátek, se dá jen vypracování rozsudku očekávat až během následujících dvou měsíců.

"Je to velmi složitá věc, hodně důkazů, troufnu si tvrdit, že rozsudek bude napsán až na přelomu září a října, není to nic krátkodobého," řekl soudce Hendrych.

V nejbližší době nelze čekat ani rozhodnutí vrchního soudu ke stížnosti žalobkyně ohledně propuštění obou obžalovaných z vazby.

Chyběly důkazy

Manželé zmizeli v listopadu 2009. V jejich rodinném domě po nich zbyly pouze krvavé stopy na stěnách a podlaze, těla se ani po téměř třech letech od zmizení nenašla.

Žalobkyně vinila z jejich smrti bývalou manželku jedné z obětí Hanu Nárožnou s jejich společným synem Pavlem.

Podle ní pár zavraždili, těla naložili do osobního auta a odvezli na neznámé místo.

Soud však oba zprostil obžaloby, pro jejich odsouzení neměl důkazy. V rukou měl pouze řadu nepřímých důkazů. Oba obžalovaní po celou dobu vinu odmítali.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy