Manžele hledají tři roky. Zatím je za mrtvé neprohlásí

ČTK ČTK
16. 7. 2012 14:52
Manželé zmizeli v listopadu 2009. Zbyly po nich krvavé stopy, těla se nenašla

Přerov - Manželé z Přerova, po nichž se už tři roky pátrá a z jejichž vraždy jsou obžalováni dva lidé, zatím nebudou prohlášeni za mrtvé.

Předseda přerovského soudu, který má o prohlášení za mrtvé rozhodnout, chce počkat na verdikt vrchního soudu o vině či nevině obžalovaných.

K vrchnímu soudu se odvolala žalobkyně, poté co olomoucký krajský soud v pátek Hanu Nárožnou a jejího syna Pavla zprostil obžaloby z vraždy pro nedostatek důkazů. Soud však zároveň uvedl, že si je jist násilnou smrtí obou pohřešovaných.

"Řízení přeruším do pravomocného rozhodnutí v trestní věci. Trestní spis je nepochybně velmi obsáhlý, zatím mi ho nikdo nepůjčil a zřejmě nepůjčí do pravomocného vyřízení. Počkám na odvolání u vrchního soudu, až se věc uzavře," řekl předseda přerovského okresního soudu Jan Novák.

Podotkl přitom, že je vázán výrokem soudu. Pokud by soud obžalované uznal vinnými z vraždy, rozhodnutí by bylo pro něj závazné.

"Tím, že byli zproštěni obžaloby a někde v odůvodnění je, že soud má za to, že mrtví jsou, je to pro mne pomocné, mohu se o to opřít, nezbavuje mne to však povinnosti zkoumat věci dál," doplnil soudce.

Důchody, pohřeb, dědické řízení

Prohlášení soudu má dopad především na praktické stránky života i na život pozůstalých.

Roli to hraje například při vyplácení důchodů, své příbuzné nemůže jejich rodina oficiálně pohřbít či se vypořádat s dědickým řízením. I rodinný dům, kde se prý vražda odehrála, stále zeje prázdnotou.

"Chápu, že je to nepříjemné a dlouhotrvající. Obávám se, že kdybych nyní za tohoto stavu nějak rozhodl, neprojde to přes krajský soud, nebude tam spousta věcí objasněných," dodal soudce Novák.

Pravomocné rozhodnutí v případu se dá očekávat až ke konci letošního roku.

Podle soudce olomouckého krajského soudu Vladimíra Hendrycha, který v kauze po ročním projednávání rozhodl v pátek, se dá jen vypracování rozsudku očekávat až během následujících dvou měsíců.

"Je to velmi složitá věc, hodně důkazů, troufnu si tvrdit, že rozsudek bude napsán až na přelomu září a října, není to nic krátkodobého," řekl soudce Hendrych.

V nejbližší době nelze čekat ani rozhodnutí vrchního soudu ke stížnosti žalobkyně ohledně propuštění obou obžalovaných z vazby.

Chyběly důkazy

Manželé zmizeli v listopadu 2009. V jejich rodinném domě po nich zbyly pouze krvavé stopy na stěnách a podlaze, těla se ani po téměř třech letech od zmizení nenašla.

Žalobkyně vinila z jejich smrti bývalou manželku jedné z obětí Hanu Nárožnou s jejich společným synem Pavlem.

Podle ní pár zavraždili, těla naložili do osobního auta a odvezli na neznámé místo.

Soud však oba zprostil obžaloby, pro jejich odsouzení neměl důkazy. V rukou měl pouze řadu nepřímých důkazů. Oba obžalovaní po celou dobu vinu odmítali.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy