Malý hrdina. Chlapec vynesl sestřičku z hořícího domu

ČTK ČTK
26. 6. 2012 10:40
Když zjistil, že v kuchyni hoří, vynesl ji před dům a utíkal pro pomoc
Svoji malou sestru zachránil v pondělí z hořícího domu její starší bratr ve Slatinicích na Olomoucku.
Svoji malou sestru zachránil v pondělí z hořícího domu její starší bratr ve Slatinicích na Olomoucku. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Slatinice - Svoji malou sestru zachránil v pondělí z hořícího domu její starší bratr ve Slatinicích na Olomoucku.

Když zjistil, že v kuchyni hoří, vynesl ji před dům a utíkal pro pomoc.

Požár zřejmě vznikl při vaření na plotně, škoda nepřesáhne 100 000 korun, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Podle něj mohl mít chlapec zhruba osm let, dívka byla asi dvouletá. Děti zranění neutrpěly, nikdo další v tu dobu v domě nebyl.

"Požár se zřejmě rozšířil na kuchyňskou linku po zapomenutí potravin na plotně. Štiplavý kouř přiměl malého chlapce zjistit, co se v domě děje. Po zjištění, že v kuchyni hoří, neváhal a okamžitě vynesl malou sestřičku před dům do bezpečí a utíkal přes ulici zavolat pomoc. Kolemjdoucí poté velmi rychle odpojili elektrickou energii a plyn a pokusili se požár uhasit," uvedl Hošák.

Požár vznikl zhruba hodinu po poledni. Díky pomoci místních lidí se oheň příliš nerozšířil. Dům byl ale silně zakouřený, a proto jej hasiči odvětrali pomocí přetlakové ventilace.

Hrdinský čin menšího chlapce ocenili hasiči předáním plyšové hračky. Hasiči je vozí s sebou ve všech výjezdových vozidlech a v případě, kdy jsou při zásahu rozrušeny menší děti, pomáhají jim hračky situaci zvládnout.

Podle mluvčí olomoucké policie Marie Štrbákové se zatím policisté případem nezabývají.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy