Makaci z olomoucké polepšovny prchli až na Svitavsko

Michal Kalina
2. 11. 2010 12:04
Dva makaky se nedaří odchytit, jeden z nich přešel do Pardubického kraje
Makakové uprchli z opičí polepšovny.
Makakové uprchli z opičí polepšovny. | Foto: Reuters

Moravská Třebová - Dvojice makaků, které už od června postrádá olomoucká zoo, stále prchá. Jednoho z nich viděla policejní hlídka u Moravské Třebové.

Samci makaka červenolícího prchají již přes dva měsíce. Utekli z odděleného výběhu, takzvané polepšovny.

Lidé je spatřili už na více místech. Naposledy zpozorovala opici hlídka u Petrušova. "Makak seděl na poli, ale záhy zmizel policejní hlídce z očí. Uprchl do lesa," sdělila policejní mluvčí Anna Štegnerová.

I přes pokusy nalákat zvířata na oblíbenou potravu zatím zůstávají snahy o jejich chycení marné. Opice dosud nacházeli potravu v zahrádkách. S ochlazením možná přijde šance na jejich odchyt.

Lidé opičí dvojici spatřili také v Těšíkově, Pohořanech a Karlově. Policie i zoologická zahrada prosí svědky, aby jejich pohyb nadále hlásili.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy