Vyšachovaný lídr ANO: ODS a ČSSD se bály, zapomněly na sliby

Radek Nohl Radek Nohl
13. 10. 2014 15:20
Náměstek ministra dopravy Milan Feranec z hnutí ANO mohl být primátorem v Olomouci, kde jeho sdružení vyhrálo. Konkurenti ho ale z jednání vyšachovali.
Lídr hnutí ANO v Olomouci Milan Feranec.
Lídr hnutí ANO v Olomouci Milan Feranec. | Foto: archiv Milana Ferance

Olomouc - Uplynul sotva den od vyhlášení výsledků komunálních voleb a v prvním krajském městě se podařilo dojednat koalici. V Olomouci však nezíská primátorský post vítěz. Hnutí ANO sice volby vyhrálo, ale spojily se proti němu hned čtyři strany - ODS, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL.

ANO ministra financí Andreje Babiše tak nuceně končí v opozici. "Strach z té změny byl tak výrazný, že den po volbách zapomněli na všechny sliby," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz olomoucký lídr ANO Milan Feranec - první náměstek ministra dopravy a spolustraníka Antonína Prachaře, který o víkendu postoupil do finálového souboje o křeslo senátora za Přerovsko.

Aktuálně.cz: V Olomouci je rozhodnuto a vaše hnutí, přestože vyhrálo, vyšachovaly ODS s ČSSD. Překvapilo vás to?

Feranec: Byla to varianta, s níž jsme počítali. Překvapila mě ta rychlost.

A.cz: Stihli jste vůbec s někým vyjednávat?

Jednali jsme s ČSSD dvakrát, potkali jsme se v sobotu večer. Podruhé jsme jednali v neděli. Řekli jsme si nějaké programové priority a ty jsme si odsouhlasili. ČSSD řekla, že chce místo primátora, a my jsme řekli, že to jsme schopni akceptovat. A večer nám měli dát zprávu. Večer nám ale oznámili, že už mají podepsanou dohodu bez nás.

A.cz: Šéf ANO Andrej Babiš na sociální síti Twitter napsal, že se ČSSD spojila s kmotry, kteří v Olomouci čtyři roky kradou. Souhlasíte s tím?

Koalice, co tam vládne dnes, je tam plus minus dvacet let. Co k tomu říci? Jejich strach z té změny byl tak výrazný, že den po volbách zapomněli na všechny sliby.

A.cz: Jsou jednání v Olomouci skutečně u konce?

Když mi řekli, že jsou dohodnuti, že jsou před podpisem smlouvy, tak si myslím, že už nemá smysl jednat.

A.cz: Nevíte o tom, že by vaši voliči plánovali protest proti vyšachování ANO z vlády nad městem?

Ne, my bereme, že se čtyři strany dohodly. My budeme pracovat v opozici a voliči si to vyhodnotí.

A.cz: Dlouho se hovoří o pádu ministra dopravy Antonína Prachaře, kterému děláte prvního náměstka. Neobáváte se, že můžete brzy skončit i na ministerstvu?

Já tyhle věci neřeším, normálně pracuji. On to přinese život.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy