Vyšachovaný lídr ANO: ODS a ČSSD se bály, zapomněly na sliby

Radek Nohl Radek Nohl
13. 10. 2014 15:20
Náměstek ministra dopravy Milan Feranec z hnutí ANO mohl být primátorem v Olomouci, kde jeho sdružení vyhrálo. Konkurenti ho ale z jednání vyšachovali.
Lídr hnutí ANO v Olomouci Milan Feranec.
Lídr hnutí ANO v Olomouci Milan Feranec. | Foto: archiv Milana Ferance

Olomouc - Uplynul sotva den od vyhlášení výsledků komunálních voleb a v prvním krajském městě se podařilo dojednat koalici. V Olomouci však nezíská primátorský post vítěz. Hnutí ANO sice volby vyhrálo, ale spojily se proti němu hned čtyři strany - ODS, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL.

ANO ministra financí Andreje Babiše tak nuceně končí v opozici. "Strach z té změny byl tak výrazný, že den po volbách zapomněli na všechny sliby," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz olomoucký lídr ANO Milan Feranec - první náměstek ministra dopravy a spolustraníka Antonína Prachaře, který o víkendu postoupil do finálového souboje o křeslo senátora za Přerovsko.

Aktuálně.cz: V Olomouci je rozhodnuto a vaše hnutí, přestože vyhrálo, vyšachovaly ODS s ČSSD. Překvapilo vás to?

Feranec: Byla to varianta, s níž jsme počítali. Překvapila mě ta rychlost.

A.cz: Stihli jste vůbec s někým vyjednávat?

Jednali jsme s ČSSD dvakrát, potkali jsme se v sobotu večer. Podruhé jsme jednali v neděli. Řekli jsme si nějaké programové priority a ty jsme si odsouhlasili. ČSSD řekla, že chce místo primátora, a my jsme řekli, že to jsme schopni akceptovat. A večer nám měli dát zprávu. Večer nám ale oznámili, že už mají podepsanou dohodu bez nás.

A.cz: Šéf ANO Andrej Babiš na sociální síti Twitter napsal, že se ČSSD spojila s kmotry, kteří v Olomouci čtyři roky kradou. Souhlasíte s tím?

Koalice, co tam vládne dnes, je tam plus minus dvacet let. Co k tomu říci? Jejich strach z té změny byl tak výrazný, že den po volbách zapomněli na všechny sliby.

A.cz: Jsou jednání v Olomouci skutečně u konce?

Když mi řekli, že jsou dohodnuti, že jsou před podpisem smlouvy, tak si myslím, že už nemá smysl jednat.

A.cz: Nevíte o tom, že by vaši voliči plánovali protest proti vyšachování ANO z vlády nad městem?

Ne, my bereme, že se čtyři strany dohodly. My budeme pracovat v opozici a voliči si to vyhodnotí.

A.cz: Dlouho se hovoří o pádu ministra dopravy Antonína Prachaře, kterému děláte prvního náměstka. Neobáváte se, že můžete brzy skončit i na ministerstvu?

Já tyhle věci neřeším, normálně pracuji. On to přinese život.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy