Lékárník zásoboval narkomany. Komora zahájila řízení

ČTK ČTK
14. 9. 2012 15:08
Z léků bylo podle odborníků možné vyrobit až 9 kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Česká lékárnická komora zahájila disciplinární řízení s třiatřicetiletým vedoucím lékárny v Olomouci obžalovaným z toho, že zásoboval narkomany léky na předpis.

Na konci řízení může být i nejtvrdší potrestání, kterým je až zrušení výkonu povolání lékárníka.

Případ muže již převzal olomoucký okresní soud. Svým rozsahem je to podle žalobkyně jeden z největších podobných případů na Moravě.

Z vydaných léků bylo podle odborníků možné vyrobit až devět kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun.

"S lékárníkem jsme oficiálně zahájili disciplinární řízení. Zahájili jsme jej na základě podkladů spisu, ke kterým jsme se v srpnu na soudu dostali," řekl mluvčí komory Aleš Krebs.

Kdy může komora rozhodnout, zatím nedokázal odhadnout. "Z naší strany bude snaha vyřešit to co nejrychleji," uvedl Krebs.

Již dříve řekl, že nejvyšším trestem v rámci disciplinárního řízení komory je vyloučení z řad komory, což by znamenalo minimálně na pět let zrušení výkonu povolání lékárníka.

Muži hrozí u soudu až pět let vězení. Státní zástupkyně Lenka Kremzerová jej na začátku července obžalovala z výroby a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedů. "Případ zatím u soudu nařízen není," řekla žalobkyně.

Odmítl vypovídat

Muž podle obžaloby zásoboval výrobce drog léky obsahujícími pseudoefedrin, dodával jim především Modafen a Nurofen Stop Grip. Léky vydával na základě falešných receptů.

"Bylo to přes 7000 receptů. Bylo přitom zcela evidentní, že šlo o recepty falešné. Falešná byla i razítka, byly na nich nesprávné údaje. Dovozujeme z toho, že musel vědět, že jsou recepty zfalšované. Lékárník však k případu odmítl vypovídat," doplnila státní zástupkyně.

Případ považují svým rozsahem za mimořádný také olomoučtí kriminalisté. Podle nich jedinou lékárnou prošlo zhruba 7500 falešných receptů, na které bylo vydáno více než 10.560 léků.

Lékárník podle nich prý narkomanům navíc radil, jak mají recepty vypadat. Podle policistů spolupracoval s výrobci drog kvůli penězům, údajně se obohacoval na maržích z prodeje léků.

Obžalovaný muž lékárnu i nadále provozuje. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mu již dříve udělil pokutu 175.000 korun za porušení povinností stanovených zákonem o léčivech.

 

Právě se děje

Další zprávy