Lékárník zásoboval narkomany. Komora zahájila řízení

ČTK ČTK
14. 9. 2012 15:08
Z léků bylo podle odborníků možné vyrobit až 9 kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Česká lékárnická komora zahájila disciplinární řízení s třiatřicetiletým vedoucím lékárny v Olomouci obžalovaným z toho, že zásoboval narkomany léky na předpis.

Na konci řízení může být i nejtvrdší potrestání, kterým je až zrušení výkonu povolání lékárníka.

Případ muže již převzal olomoucký okresní soud. Svým rozsahem je to podle žalobkyně jeden z největších podobných případů na Moravě.

Z vydaných léků bylo podle odborníků možné vyrobit až devět kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun.

"S lékárníkem jsme oficiálně zahájili disciplinární řízení. Zahájili jsme jej na základě podkladů spisu, ke kterým jsme se v srpnu na soudu dostali," řekl mluvčí komory Aleš Krebs.

Kdy může komora rozhodnout, zatím nedokázal odhadnout. "Z naší strany bude snaha vyřešit to co nejrychleji," uvedl Krebs.

Již dříve řekl, že nejvyšším trestem v rámci disciplinárního řízení komory je vyloučení z řad komory, což by znamenalo minimálně na pět let zrušení výkonu povolání lékárníka.

Muži hrozí u soudu až pět let vězení. Státní zástupkyně Lenka Kremzerová jej na začátku července obžalovala z výroby a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedů. "Případ zatím u soudu nařízen není," řekla žalobkyně.

Odmítl vypovídat

Muž podle obžaloby zásoboval výrobce drog léky obsahujícími pseudoefedrin, dodával jim především Modafen a Nurofen Stop Grip. Léky vydával na základě falešných receptů.

"Bylo to přes 7000 receptů. Bylo přitom zcela evidentní, že šlo o recepty falešné. Falešná byla i razítka, byly na nich nesprávné údaje. Dovozujeme z toho, že musel vědět, že jsou recepty zfalšované. Lékárník však k případu odmítl vypovídat," doplnila státní zástupkyně.

Případ považují svým rozsahem za mimořádný také olomoučtí kriminalisté. Podle nich jedinou lékárnou prošlo zhruba 7500 falešných receptů, na které bylo vydáno více než 10.560 léků.

Lékárník podle nich prý narkomanům navíc radil, jak mají recepty vypadat. Podle policistů spolupracoval s výrobci drog kvůli penězům, údajně se obohacoval na maržích z prodeje léků.

Obžalovaný muž lékárnu i nadále provozuje. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mu již dříve udělil pokutu 175.000 korun za porušení povinností stanovených zákonem o léčivech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy