Lékárník zásoboval narkomany. Amnestie mu smázla trest

ČTK ČTK
30. 1. 2013 12:44
Amnestie mu však nevymazala peněžitou pokutu ani zákaz činnosti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Olomoucký okresní soud prominul na základě amnestie dvouletý podmíněný trest lékárníkovi Michalu Veselovskému z Olomouce, který podle rozsudku ve velkém zásoboval léky narkomany z celého okolí.

Muž podle rozsudku léky těmto lidem vydal na základě 7732 falešných receptů. Svým rozsahem to byl podle žalobkyně jeden z největších podobných případů na Moravě.

Amnestie mu však nevymazala peněžitou pokutu ani zákaz činnosti. Muže navíc nedávno lékárnická komora vyloučila ze svých řad.

Olomoucký okresní soud uložil muži loni v listopadu dvouletý podmíněný trest s odkladem na tři roky, peněžitý trest 100.000 korun a na pět let mu zakázal vykonávat činnost.

"Podmíněný trest mu byl prominut v důsledku amnestie, zůstává mu však peněžitý trest i zákaz činnosti," řekl předseda olomouckého soudu Michal Jelínek.

Čtyřiatřicetiletý vedoucí lékárny podle obžaloby zásoboval narkomany od srpna 2010. Z vydaných léků se podle odborníků dalo vyrobit až devět kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun.

Drogově závislí si do lékárny chodili hlavně pro Modafen a Nurofen StopGrip. Od srpna 2010 muž takto vydal na padělané recepty 10.561 kusů léčiv s obsahem pseudoefedrinu, lékárny podobné velikosti za stejné období vydaly 118 kusů těchto léčiv.

Lékárník svou vinu částečně přiznal. Tvrdil však, že narkomany k výrobě falešných receptů nenaváděl a neuvědomoval si, k čemu budou léky sloužit.

Jeho případem se zabývala i Česká lékárnická komora, která jej v prosinci vyloučila ze svých řad. Podle mluvčího komory Aleše Krebse šlo o ojedinělý krok. V tomto případě však disciplinární řízení podle něj muselo skončit nejtvrdším potrestáním.

Pro policii stěžejní případy

Kromě lékárníka Veselovského se amnestie v Olomouci dotkla také známého případu majitele sítě Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kameduly, který byl odsouzen za šíření toxikomanie na dva roky. Nastoupit měl do vězení na začátku února.

Také v jeho případě se amnestie týká jen trestu, i nadále mu platí šestiletý trest vyhoštění z Česka a propadnutí finančních prostředků zajištěných na jeho účtu ve výši téměř milionu korun a 10.000 eur (cca 250.000 Kč). Oba případy byly přitom pro olomouckou policii stěžejní, kriminalisté na nich pracovali řadu měsíců.

V Olomouckém kraji se na svobodu dostalo kvůli amnestii sedm desítek vězňů z olomoucké vazební věznice a čtyři z káznice v Mírově na Šumpersku.

U dalších 17 vězňů z Olomouce si podali stížnost státní zástupci, kteří měli na uplatnění amnestie jiný názor, než soudci. O stížnostech již postupně rozhoduje zdejší krajský soud.

"Některé z nich již řešil a stížnosti vesměs zamítl, vím minimálně o čtyřech takových případech. Tito lidé se tak již dostali na svobodu," uvedl předseda olomouckého okresního soudu Jelínek.

 

Právě se děje

Další zprávy