Lékárník z Olomouce zásoboval narkomany. Podmínka platí

ČTK ČTK
7. 12. 2012 13:38
Žalobkyně se po prostudování rozsudku rozhodla, že odvolání nakonec nepodá
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Olomouc - Dvouletý podmíněný trest pro lékárníka Michala Veselovského z Olomouce, který ve velkém zásoboval léky zdejší narkomany, je definitivní.

Žalobkyně se po prostudování rozsudku rozhodla, že odvolání nakonec nepodá. Stejně tak se zachovala i obhajoba. Lhůta pro případné odvolání jim vypršela tento týden.

Muž podle rozsudku léky těmto lidem vydal na základě 7732 falešných receptů. Svým rozsahem je to podle žalobkyně jeden z největších podobných případů na Moravě.

Okresní soud uložil muži dvouletý podmíněný trest s odkladem na tři roky, peněžitý trest 100.000 korun a na pět let mu zakázal vykonávat činnost.

"Rozsudek nám byl již doručen. Souhlasila jsem nakonec s podmínkou, shledala jsem, že je to dostatečný trest v souvislosti s peněžitým trestem a zákazem činnosti. Zkušební doba tři roky je podle nás dostatečně dlouhá na to, aby dokázal, že lítost a doznání myslí vážně a že tomu dostojí. Pokud nebude žít řádným životem, dva roky bude muset vykonat," řekla státní zástupkyně Lenka Kremzerová.

Lhůtu si po rozsudku ponechal i lékárníkův obhájce. I z jejich strany je už případ uzavřen, "Odvolávat se nebudeme, rozsudek tak bude pravomocný. Trest považujeme za dostatečný," řekl obhájce Antonín Rozbroj.

Pervitin v hodnotě 18 milionů

Čtyřiatřicetiletý vedoucí lékárny podle obžaloby zásoboval narkomany od srpna 2010. Z vydaných léků se podle odborníků dalo vyrobit až devět kilogramů pervitinu v hodnotě 18 milionů korun.

Drogově závislí si do lékárny chodili hlavně pro Modafen a Nurofen StopGrip. Od srpna 2010 muž takto vydal na padělané recepty 10.561 kusů léčiv s obsahem pseudoefedrinu, lékárny podobné velikosti za stejné období vydaly 118 kusů těchto léčiv.

Lékárník svou vinu částečně přiznal. Tvrdil však, že narkomany k výrobě falešných receptů nenaváděl a neuvědomoval si, k čemu budou léky sloužit. Měl prý jen podezření. Podle něj šlo o jeho osobní a profesní selhání.

Muže potrestal Státní ústav pro kontrolu léčiv

Lékárna, kterou vlastní jeho matka, měla za prodej krabiček léků zisk kolem 300.000 korun.

Pravomocným rozsudkem však problémy lékárníkovi nekončí. Jeho případem se zabývá ještě Česká lékárnická komora, která s ním v září zahájila disciplinární řízení.

Muže už potrestal také Státní ústav pro kontrolu léčiv, který mu udělil pokutu 175.000 korun za porušení povinností stanovených zákonem o léčivech.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy