Kraj spustil systém včasného varování před smogem

Domácí Domácí
23. 11. 2010 17:33
Lidé budou informováni prostřednictví médií, info tabulí i místního rozhlasu

Olomouc - Olomoucký kraj zahájil provoz systému včasného varování před smogem, který by měl obyvatele rychle varovat v případě zhoršující se rozptylové situace a rostoucí míry škodlivin v ovzduší.

O překročení limitů v kraji bude automatizovaný systém informovat především prostřednictvím médií. 

Pokud přístroje naměří zvýšené koncentrace prachu v ovzduší, což se stává hlavně v zimních měsících, zašle kraj elektronicky médiím upozornění na výskyt smogové situace v daných oblastech, píše Olomoucký deník.

"Upozorníme sdělovací prostředky na jednotlivá města, kde nastane smogová situace. Údaje mohou upřesnit informační panely a obecní rozhlas. Případně lze přímo varovat nemocnice, školy či domovy důchodců," cituje deník Zuzanu Ochmannovou z krajského odboru životného prostředí.

K informaci o zhoršené kvalitě ovzduší navíc kraj doplní i rady, jak se zachovat - například doporučí nevětrat nebo omezit pohyb venku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy