Kraj spustil systém včasného varování před smogem

Domácí Domácí
23. 11. 2010 17:33
Lidé budou informováni prostřednictví médií, info tabulí i místního rozhlasu

Olomouc - Olomoucký kraj zahájil provoz systému včasného varování před smogem, který by měl obyvatele rychle varovat v případě zhoršující se rozptylové situace a rostoucí míry škodlivin v ovzduší.

O překročení limitů v kraji bude automatizovaný systém informovat především prostřednictvím médií. 

Pokud přístroje naměří zvýšené koncentrace prachu v ovzduší, což se stává hlavně v zimních měsících, zašle kraj elektronicky médiím upozornění na výskyt smogové situace v daných oblastech, píše Olomoucký deník.

"Upozorníme sdělovací prostředky na jednotlivá města, kde nastane smogová situace. Údaje mohou upřesnit informační panely a obecní rozhlas. Případně lze přímo varovat nemocnice, školy či domovy důchodců," cituje deník Zuzanu Ochmannovou z krajského odboru životného prostředí.

K informaci o zhoršené kvalitě ovzduší navíc kraj doplní i rady, jak se zachovat - například doporučí nevětrat nebo omezit pohyb venku.

 

Právě se děje

před 37 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy