Kraj spustil systém včasného varování před smogem

Domácí Domácí
23. 11. 2010 17:33
Lidé budou informováni prostřednictví médií, info tabulí i místního rozhlasu

Olomouc - Olomoucký kraj zahájil provoz systému včasného varování před smogem, který by měl obyvatele rychle varovat v případě zhoršující se rozptylové situace a rostoucí míry škodlivin v ovzduší.

O překročení limitů v kraji bude automatizovaný systém informovat především prostřednictvím médií. 

Pokud přístroje naměří zvýšené koncentrace prachu v ovzduší, což se stává hlavně v zimních měsících, zašle kraj elektronicky médiím upozornění na výskyt smogové situace v daných oblastech, píše Olomoucký deník.

"Upozorníme sdělovací prostředky na jednotlivá města, kde nastane smogová situace. Údaje mohou upřesnit informační panely a obecní rozhlas. Případně lze přímo varovat nemocnice, školy či domovy důchodců," cituje deník Zuzanu Ochmannovou z krajského odboru životného prostředí.

K informaci o zhoršené kvalitě ovzduší navíc kraj doplní i rady, jak se zachovat - například doporučí nevětrat nebo omezit pohyb venku.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy