Jeseník odvolal kalamitní stav, sníh odvezl do kasáren

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Eliška Morochovičová
18. 1. 2012 22:35
Tamním technickým službám se ve městě již podařilo zprůjezdnit veškeré cesty
Tamním technickým službám se v Jeseníku již podařilo zprůjezdnit veškeré cesty.
Tamním technickým službám se v Jeseníku již podařilo zprůjezdnit veškeré cesty. | Foto: HZS Olomouckého kraje

Jeseník -  V Jeseníku byl ve středu ve 22:00 odvolán kalamitní stav, které město vyhlásilo předchozího dne kvůli silnému sněžení. Tamním technickým službám se ve městě již podařilo zprůjezdnit veškeré cesty.

Na odklízení sněhu, kterého za poslední dva dny napadlo až půl metru, pracovalo pět desítek lidí a tři desítky bagrů, nakladačů či nákladních aut. Z města dnes odvezly stroje šest desítek nákladních aut sněhu. Sdělil to ředitel jesenických technických služeb Jan Prejda.

O odvolání kalamitního stavu rozhodlo večer vedení města. Technické služby do 22:00 odklízely sníh ze zhruba 300 metrů dlouhého úseku poslední neprůjezdné silnice v ulici Za pilou. "Pokud nezačne znovu intenzivně sněžit, kalamitní stav neobnovíme. Pokud ano, bude znovu vyhlášen," uvedl šéf technických služeb.

Napište nám

Zkomplikovalo vám počasí život? Stojíte kvůli sněhu v koloně a nemůžete se hnout? Dejte vědět ostatním.

Napište nám nebo pošlete fotografii na e-mail [email protected].

Sníh vyvezen do bývalých kasáren

Kalamitní stav byl v Jeseníku vyhlášen v úterý večer. Znamenalo to, že se prodlužují lhůty potřebné pro udržení sjízdnosti. Situace se během středy zlepšila, ráno přestalo sněžit. Město povolalo na pomoc i externí spolupracovníky, v terénu zasahovala veškerá technika.

Haldy sněhu technické služby vyvážely do bývalého prostoru kasáren mimo město, kde jsou obrovské plochy, rovina a neměl by nastat problém ani s táním. "Plánovali jsme, že vyvezeme sto aut sněhu, nakonec to bylo 60 aut. Nepovedlo se to kvůli intenzivní dopravě. Pokračovat budeme ve čtvrtek," dodal Prejda.

Prohlédněte si, jaké komplikace způsobil sníh na silnicích

Ve městě pomáhali také jeseničtí hasiči. Podle jejich mluvčího Zdeňka Hošáka pomocí automobilového jeřábu ve dvou případech vytahovali zapadnutá nákladní vozidla. Ve městě také pomáhali s odstraňováním rampouchů a se shazováním sněhu ze střechy za pomocí výškové techniky.

Život ve městě se nezastavil

Podle jesenické starostky Marie Fomiczewové (ČSSD) se ani přes sněhovou kalamitu život ve městě nezastavil. Podle tamního zastupitele Alexandra Kaňovského, který údaje sleduje už 20 let na své meteorologické stanici, zažili tamní lidé podobné množství sněhu také před dvěma lety.

"Například 28. ledna 2010 jsme měli podle mých údajů ve městě 50 centimetrů sněhu a ještě k tomu mrzlo. Nyní nemrzne a sníh rychle odtává," řekl Kaňovský.

Se sněhem zápolily přes den i v dalších obcích. Například v Bělé pod Pradědem napadlo v úterý kolem půl metru sněhu. V terénu byly neustále i stroje silničářů z Jesenicka a Šumperska. Silnice se jim však podařilo i přes intenzivní sněžení v minulých dnech udržet sjízdné.

Příval sněhu dělá radost lyžařům. Na vrcholech Jeseníků už leží přes dva metry sněhu, což představuje největší nadílku ze všech tuzemských hor. Horské služby však varují před lavinovým nebezpečím.

 

Právě se děje

Další zprávy