Developer přestaví bývalý pivovar na luxusní byty

Michal Kalina
13. 10. 2010 15:33
Projekt přijde na zhruba 100 milionů korun
Pivovar svému původnímu účelu neslouží už dlouho. Ilustrační foto
Pivovar svému původnímu účelu neslouží už dlouho. Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Olomouc - Barokní pivovar v Lafayetově ulici v centru Olomouce se po mnoha letech dočká rekonstrukce.

Vlastník objektu, společnost Měšťanský pivovar Olomouc, hodlá v jeho prostorách vybudovat luxusní byty.

V místě by měla vzniknout dvacítka loftových bytů a obchodní prostory. Jejich cena zřejmě překročí 50 tisíc korun za metr čtvereční, napsala olomoucká Mf Dnes. Objekt, který naposledy sloužil jako sklad, chátrá již přes deset let.

Firma, která hodlá do projektu investovat zhruba 100 milionů korun. Původně chtěla místo přestavět na obchodní centrum, ovšem tato varianta se kvůli výrazným úpravám architektury příliš nezamlouvala památkářům.

Architektonický návrh od architekta Jakuba Ciglera respektuje náročné požadavky památkové ústavu. Protože není možné zvětšit poměrně malá okna, vzniknou ještě okna střešní, překrytá dřevěnými žaluziemi. Balkony se stanou součástí obvodových zdí.

Přípravné práce chce majitel zahájit ještě letos. S dokončením počítá společnost na rok 2012.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Brazilská policie chce stíhat Bolsonara kvůli výrokům o spojitosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS

Brazilská policie chce stíhat prezidenta Jaira Bolsonara kvůli některým jeho výrokům o covidu-19. Požádala už o povolení nejvyšší soud, informovala agentura EuropaPress. Vyšetřovatelé se zabývají mimo jiné prezidentovým tvrzením, že u lidí naočkovaných proti covidu-19 je větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine AIDS.

Sporné výroky Bolsonaro zveřejňoval na sociálních sítích na podzim loňského roku. Tvrdil, že výzkum britských úřadů ukázal, že lidé naočkovaní proti covidu-19 častěji trpí syndromem získaného selhání imunity (AIDS), který má u nich navíc rychlejší průběh. Prezidentská kancléř následně Bolsonarovy výroky korigovala. Vedoucí kanceláře Mauro Cid tvrdil, že prezident čerpal ze studie publikované časopisem The Lancet, která byla údajně později stažena.

Brazilská policie ale nenalezla žádnou vědeckou studii, která by obsahovala zmínku o souvislosti mezi očkováním proti covidu-19 a AIDS. Podle policie se prezident tím, že mluvil o neexistujícím riziku, mohl dopustit šíření poplašné zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy