Desítky záchranářů hledaly v Jeseníkách zbloudilé turisty

ČTK ČTK
18. 1. 2015 11:52
Oba muže, kteří na túru vyrazili bez potřebného vybavení, se podařilo časně ráno najít. Byli v jedné z horských chat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Zuzana Hronová

Jeseník - Více než dvě desítky horských záchranářů hledaly v noci na dnešek v Jeseníkách dva muže z Prostějova, kteří se nevrátili z túry na sněžnicích. O pomoc požádali i polské kolegy, se kterými pročesávali oblast kolem Kralického Sněžníku. Pátrání jim ztěžovalo husté sněžení.

Oba muže se jim podařilo dnes časně ráno najít. Byli v jedné z horských chat, řekl šéf horské služby Michal Klimeš.

Muži ve věku 28 a 30 let vyrazili na túru podle Klimeše bez potřebného vybavení. Horské záchranáře zalarmovali v sobotu večer známí turistů poté, co se muži nevrátili z túry. Podle svědků odcházeli v sobotu vpodvečer z polské Chaty pod Sněžníkem, odkud mířili zpět na chatu Návrší.

"Neměli však potřebné vybavení pro zvládnutí takové trasy, chyběly jim například svítilny a také měli zcela vybité mobilní telefony," uvedl Klimeš.

Do pátrání se zapojili i policisté. Prohledávali penziony a restaurace v údolí Dolní Moravy. Oba muži byli nalezeni dnes nad ránem na chatě Vilemína pod Králickým Sněžníkem.

"Turisté na této lovecké chatě jim poskytli zázemí, teplo a občerstvení. Poté byli oba muži, zdravotně zcela v pořádku, odvezeni na stanici Horské služby na Dolní Moravě," dodal šéf jesenické horské služby.

Horští záchranáři v souvislosti s tímto pátráním apelují na návštěvníky hor, aby pečlivě plánovali trasy svých výletů a na túry vyráželi vybaveni včetně nabitého telefonu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy